„Satyrykon – Legnica 2020" - wystawa pokonkursowa


15.09.2020 - 25.10.2020

Satyrykon to prestiżowy i uznany na świecie konkurs na rysunek satyryczny, rokrocznie organizowany przez Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego oraz Fundację Kulturalno-Społeczną Satyrykon. Biorą w nim udział młodzi i bardziej doświadczeni twórcy, profesjonaliści i amatorzy.

Pokaz w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego to warszawska prezentacja najlepszych prac 43. edycji konkursu. Zawiera rysunki wybrane przez jury w dwóch kategoriach: SAMOTNOŚĆ oraz SATYRA i ŻART. Ich autorami są rysownicy z całego świata, m.in. z Rosji, Ukrainy, Iranu, Izraela, Francji czy Kanady.

Wśród uczestników wystawy znaleźli się m.in.: laureat tegorocznej Grand Prix Norbert Sarnecki (Polska), laureat Nagrody Dyrektora Muzeum Karykatury Adam Trepczyński (Niemcy/Polska), a także Karolina Gmiterek (Polska), Andrei Popov (Rosja), Vladimir Kazanevsky (Ukraina), Alireza Pakdel (Iran), Andrzej Popiel (Polska), Oleksy Kustovsky (Ukraina), Jugoslav Vlahović (Serbia), Ilya Katz (Izrael), Mello Silvano (Brazylia), Marziyeh Khanizadeh (Iran), Gabriel Rusu (Rosja), Włodzimierz Staszczyk (Polska), Joanna Lorenc 

Satyrykon to konkurs otwarty dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików, organizowany przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon. Jego inicjatorami w 1977 roku byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka. Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny - był wówczas wystawą rysunków środowiska wrocławskiego, ale już w 1978 roku przekształcił się w ogólnopolską, konkursową wystawę rysunku satyrycznego. Legnica była pierwszym i przez wiele lat jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, zaś sam Satyrykon skutecznie przyczyniał się do popularyzacji rysunku satyrycznego w Polsce. W ciągu następnych lat Satyrykon wzbogacał swój program i poszerzał formułę. W 1980 roku po raz pierwszy zorganizowana została Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna Fotożart, zaś prace nadsyłane na konkurs rysunku satyrycznego oceniano w dwóch kategoriach: satyry i żartu. Obie wystawy łączyła wspólna nagroda Grand Prix Satyrykonu. W 1985 roku Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego stała się oficjalnie konkursem międzynarodowym. Wówczas nawiązane zostały ścisłe kontakty z wieloma artystami, krytykami sztuki i organizatorami festiwali z zagranicy. Co roku na Satyrykon wpływają tysiące prac kilkuset autorów z kilkudziesięciu krajów świata.

Muzeum Karykatury
+48 22 827 88 95

Kozia 11

00-070 Warszawa

15.09.2020 - 25.10.2020

Patronat medialny