Po raz pierwszy w Radomiu będzie można zobaczyć prace jednego z najbardziej ekscentrycznych artystów XX wieku – Salvadora Dalego. Organizowaną przez Resursę Obywatelską wystawę „Salvador Dali w Radomiu” będzie można oglądać w Muzeum Historii Najnowszej Radomia w Kamienicy Deskurów (Rynek 14) od 17 marca.
Ekspozycja pozwoli widzom odkryć fascynujący świat sztuki najsłynniejszego z surrealistów. Wystawa rozwinie tematy obecne w całej twórczości artysty z Katalonii, obejmującej kilkadziesiąt lat oraz zaprezentuje ich wpływ na sztukę współczesną. Obsesje Dalego, do których należą tak zasadnicze kwestie, jak czas i przemijanie, władza i miłość, ale też bardziej przyziemne, jak chociażby fascynacja jedzeniem czy pieniędzmi, złożą się na wyjątkową podróż przez pasje i namiętności ekscentryka z Figueres.
Na wystawie znajdą się dzieła niezwykle rzadko prezentowane w Polsce, m.in. litografie z biblijnego cyklu „Dwanaście plemion Izraela”. Oprócz twórczości Dalego zaprezentowane zostaną przykłady bezpośredniego oddziaływania Hiszpana na inne dziedziny sztuki i kultury. Do tych mniej oczywistych przykładów należą z pewnością: współpraca z branżą perfumeryjną, kreacje reklamowe, projekty biżuterii czy logo kultowych lizaków Chupa Chups. Nie każdy wie, że Salvador Dali napisał pełną ekstrawaganckich przepisów książkę kucharską oraz ozdobił serię porcelanowych talerzy słynnej manufaktury Rosenthal. Nie bez znaczenia pozostaje także jego wpływ na światowe kino – stworzony wspólnie z Luisem Buñuelem „Pies andaluzyjski”, nawet blisko 100 lat po premierze, uchodzi za jedno z najbardziej kontrowersyjnych dzieł w dziejach dziesiątej muzy. Te i inne wątki obecne w twórczości Salvadora Dalego znajdą swoje odzwierciedlenie na radomskiej wystawie.