Biuro Wystaw Artystycznych powiatu pilskiego 9 listopada zaprezentowała wyjątkowo oryginalne malarstwo Ryszarda Lecha – prekursora malarstwa pikselowego.
Ryszard Lech żył w latach 1927-2005. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Tadeusza Kulisiewicza. Ukończył ją z wyróżnieniem. Malarz, grafik, rysownik. W latach sześćdziesiątych osiadł w Koszalinie. Tam żył i tworzył do końca swoich dni. Wielokrotny uczestnik słynnych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych plenerów osieckich, gdzie spotykali się artyści i teoretycy sztuki. W Osiekach kształtowała się awangarda plastyczna drugiej połowy XX wieku. Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Ryszard Lech wypracował swój niezwykle oryginalny, unikalny, a jednocześnie niepowtarzalny styl. To on pierwszy w sztuce wymyślił piksele ,zanim powszechnie pojawiły się w komputeryzacji.
Sam powiadał o sobie:
Największym moim osiągnięciem jest fakt, że wypracowałem swój własny styl, dobry czy zły, ale tylko mój. Jak znak firmowy. Mam własny styl, własną technikę malowania, zestaw farb, materiałów, narzędzi malarskich. Bez podpisu wiadomo, że to malował Lech.
Malarstwo Ryszarda Lecha to niezwykłe zjawisko na gruncie sztuki polskiej. Uważany jest on bowiem za twórcę malarstwa pikselowego. W 1984 roku Ryszard Lech uznany został za najciekawszą indywidualność Salonu Wiosennego 84, a krytyk sztuki Jerzy Jurczyk wówczas napisał:
:,,Fenomen Lecha polega na bardzo oryginalnym połączeniu realizmu pejzażowego z językiem geometrii. Twórczość Ryszarda Lecha jest zjawiskiem osobliwym. Widz w pierwszej chwili jest zdetonowany tym, co ogląda. Szuka punktu odniesienia - klucza, przy pomocy którego można by otworzyć wieko, pod który kryje się sens sztuki. Ale to jest trudne. Bo kto tak maluje?
Może kompozycje przedstawiające Paryż Bernarda Buffeta. Architektura miasta i ani jednej postaci ludzkiej, zarówno u jednego jak i drugiego
Ryszard Lech to wybitny twórca, należy zaliczyć go do awangardy polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku.
W 2013 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku przywróciło pamięć o artyście, organizując dużą retrospektywną wystawę jego twórczości, włączając jego dzieła do dóbr kultury narodowej. Pod patronatem Muzeum Narodowego zrealizowano film pt.' Na szczęście jest sztuka” o twórczości Ryszarda Lecha. Artysta zasługuje na wyjątkowe uznanie, stąd też prezentacje jego pikselowego świata w kraju i zagranicą. W 2016 roku jego twórczość pokazano w Mediolanie w Galerii Hernandez, w 2017 w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku.
Jest laureatem licznych nagród, wyróżnień i odznaczeń państwowych.
Oryginalność i unikalność jego malarstwa zasługuje na najwyższe uznanie. Jego prace znajdują się w większości muzeów w Polsce. Niektóre wzbogacają zasoby muzealne Niemiec, Rosji i Ukrainy. Wiele jego prac znajduje się w prywatnych kolekcjach rozsianych po całym świecie.
Fotografia u góry: Ryszard Lech, Hasior, 1989
Ryszard Lech, Cegielnia nad morzem
Ryszard Lech, Drzewo
Ryszard Lech, Jedenastego, 2001
Ryszard Lech, Księżyc nad Szrenicą, 2003