Nigdy nie zapomnę mojego pierwszego spotkania w pracowni u Ryszarda Gieryszewskiego. Szesnaste piętro, pomieszczenie po publicznej suszarni, w wieżowcu na osiedlu „Za Żelazną Bramą”. Typowy klimat PRL-owskiego blokowiska, wszechobecne luksfery na korytarzach. Lokal mały, na środku którego stała prasa drukarska, stolik, umywalka i małe okno z widokiem na inne mrówkowce. Na tych kilku metrach kwadratowych krzątał się człowiek pełen pasji, cierpliwości oraz znakomity gawędziarz.
– W tym, co robię, szukam spokoju, ciszy, pewnej równowagi w kontakcie ze światem. To w ogóle idea twórczości. Chcę pozostawić po sobie jak najmniej hałasu – wspominał często Ryszard Gieryszewski, dodając: – Zachować skromność, nie pozostawić po sobie za dużo śmiecia i zbędnego manifestowania, chyba że własną osobowością, postawą.
„Gieryszewski znakomicie opanował warsztat graficzny, posługuje się różnymi technikami, zdobywając podziw odbiorców precyzją i swobodą, solidnością i poetycką ulotnością” – pisał Stefan Szydłowski, wieloletni przyjaciel artysty. „Jego prace, wykonane w technice suchej igły, wklęsło – i wypukłodruki, drzeworyty, linoryty wydają się nie podlegać ograniczeniom fizycznych możliwości papieru. Artysta znajduje takie rozwiązania plastyczne, dzięki którym porusza nasze najgłębsze, najsubtelniejsze uczucia, stawia najdonioślejsze pytania dotyczące sensu, wartości znaczenia, a wszystko to przy zastosowaniu zdałoby się absolutnie minimum środków wyrazu. W jego pracach dominuje linia, pion, poziom, diagonale; biel i czerń, głęboki błękit, rzadko żółcień, zieleń, czerwień, prosty, geometryzujący rysunek, w niektórych pracach skontrowany multiplikowanym odciskiem palca.”
Tekst: Robert Swaczyński
Ryszard Gieryszewski urodził się 16 października 1936 roku w Warszawie. W latach 1959-1964 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach profesorów Aleksandra Kobzdeja (malarstwo) i Andrzeja Rudzińskiego (grafika). Dyplom obronił w 1964 roku. Był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON (Societe
Internationale des Graveures sur Bois) w Szwajcarii. W swoim dorobku ma 38 wystaw indywidualnych oraz uczestnictwo w ponad stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Za prace malarskie i graficzne otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Prace Ryszarda Gieryszewskiego znajdują się w muzeach w kraju i za granicą. Zmarł 2 grudnia 2021 roku w Warszawie.
Kuratorzy: Tomasz Dominik, Krzysztof Gieryszewski.
Fotografia u góry: Ryszard Gieryszewski, Koncentracja - droga
Ryszard Gieryszewski, Epitafium
Ryszard Gieryszewski, 3 kolory - niebieski
Ryszard Gieryszewski, T.IV.97
Ryszard Gieryszewski, 2 trójkąty
R. Gieryszewski`78