Odrodzenie, cykliczność życia, efemeryczna siła kobiecej natury. Z nadejściem wiosny nierozerwalnie związana jest feministyczna symbolika. O kobiecie i naturze, lecz przede wszystkim o kobiecie i o jej naturze opowiada najnowsza wystawa w Art in House „Rozkwit” Dominiki Kędzierskiej i Julii Stachowskiej, której towarzyszyć będzie ENDO-DIALOG – Forum wiedzy o endometriozie organizowany wraz z Fundacją Pokonać Endometriozę w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
Dominika Kędzierska umieszcza kobietę i naturę w nierozerwalnym, symbolicznym splocie. Tworząc serię Blue, artystka pokazuje piękno kobiecego ciała w każdym jego detalu, jednocześnie korzystając z bardzo ograniczonej gamy kolorystycznej. Wybór beżu i kobaltu wyniknął z inspiracji twórczością Yves’a Kleina, a w szczególności jego dziełami nasyconymi ultramaryną. Jak mówi artystka, kobalt jest dla niej kolorem hipnotyzującym, niematerialnym, głębokim i sam w sobie stanowić może dzieło sztuki. Idealnie komponuje się z kobiecym pięknem i naturą, tworząc harmonijną doskonałość.
Podziwiając dzieła prezentowane na wystawie, mamy okazję przyjrzeć się z bliska doskonale wypracowanym ruchom pędzla malarki. Skrupulatność i precyzja artystki, a także dobrze przemyślana kompozycja, sprawiają, że odbiór dzieła jest przyjemny, a niekiedy nawet wzruszający. Artystka świadomie decyduje się na detaliczne przedstawienia kobiecych ciał, jednocześnie każdorazowo zmuszając odbiorcę do wyczytania całych historii jedynie z fragmentów. Towarzysząca im harmonijna wdzięczność wynikająca z przedstawień kobiecego ciała z elementami rozkwitającej natury pozwala na niemal medytacyjną kontemplację własnych emocji. Zamysłem artystki jest stworzenie warunków, w których kontakt z jej sztuką jest równie wyciszający co kontakt z przyrodą, a przedstawiane stany kobiecego wnętrza stają się lustrem dla autorefleksji.
Julia Stachowska tworzy rzeźby w kamieniu, a najczęściej w marmurze (naturalnym i organicznym). Proces twórczy rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego bloku, którego struktura i kolor harmonizują z wizją artystki. Tworząc model przyszłej rzeźby Julia Stachowska szuka kształtu ciekawego z każdej strony, starając się przy tym zatrzeć granicę pomiędzy naturalnym oporem kamiennego tworzywa, a jego elastycznym obliczem (płynną materią). Z inspiracji do cykliczności i pracy ze światłem powstała seria DNA. Organiczne istoty Julii Stachowskiej zaklęte w marmurze wyginają się i rosną niczym żywe, a przemijające światło dnia wydobywa na wierzch ich unikalny charakter.
Wystawie towarzyszy również seria Gracji, która odwołuje się do pokoleń kobiet z naszej przeszłości lecz za sprawą czasu powstania nadaje im współczesnego wymiaru. Gracje mimo swej wdzięcznej nazwy, kryją pewnego rodzaju tajemnicę. U każdej z nich widać ciężar prawdziwego życia przejawiający się w wystających, umęczonych kręgosłupach. Ciężar ten w dosłownym sensie kształtuje przedstawiane postaci. Ich historie łączą piękno z bólem, a artystka w subtelny sposób wskazuje na możliwość ich współistnienia, jednocześnie dając nadzieję i ulgę każdemu, kto tego potrzebuje. Ważność podejmowanej tematyki wieńczą słowa artystki – „w moich rzeźbach nie przedstawiłam żadnej konkretnej kobiety jednocześnie przedstawiając je wszystkie”.
Tytułowy rozkwit towarzyszy dziełom artystek w znaczeniach dosłownych i metaforycznych. Widzimy go bezpośrednio na płótnach Dominiki Kędzierskiej pod postacią subtelnych kwiatowych ornamentów, natomiast Julia Stachowska wprost wskazuje w swoich rzeźbach na ich organiczny charakter. W sensie metaforycznym rozkwit nawiązuje również do duchowości, samoświadomości, a także dojrzałości samych artystek.
Prezentowane na wystawie dzieła na pierwszy rzut oka wydają się być pełne harmonii i urody, jednak patrząc uważniej można dostrzec subtelne wewnętrzne napięcia. Spojrzenia bohaterek z płócien Dominiki Kędzierskiej mogą być pełne tajemnicy, a ciała i kształty rzeźb Julii Stachowskiej - głęboko wymowne. Poprzez artystyczne wyrażenie swoich doświadczeń, artystki dają głos temu, co często pozostaje niewypowiedziane. Dzieła te, choć mogą być interpretowane na różne sposoby, często stają się symbolem wspólnej kobiecej siły, solidarności i jedności z naturą.
Marzec miesiącem świadomości endometriozy
Pozostając ściśle w związku tematyką wystawy oraz mając na uwadze niską świadomość społeczną endometriozy Art in House wraz z artystkami Dominiką Kędzierską i Julią Stachowską oraz Fundacją Pokonać Endometriozę serdecznie zaprasza na marcowe wydarzenia.
Wystawie współtowarzyszyć będzie seria wykładów ze specjalistami ds. leczenia endometriozy, na które serdecznie zapraszamy Państwa w dniach 23-24 marca w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o wcześniejsze zapisy.
Część środków ze sprzedaży prezentowanych dzieł sztuki z wystawy Rozkwit zostanie przekazana na działalność Fundacji Pokonać Endometriozę.
Organizator: Art in House
Kuratorka: Weronika Kaźmierska