Robert Żbikowski. Słyszałem o nich, widziałem je


14.06.2024 - 31.07.2024

Wystawa „Słyszałem o nich, widziałem je" przenosi nas w świat kształtów i wyobrażeń funkcjonujących w naszej wyobraźni zbiorowej i tworzącej naszą rzeczywistość.

W trzech przestrzeniach Galerii Wystawa Robert Żbikowski pokazuje reguły wg, których wyodrębnia podstawowe formy, następnie wskazuje, w jaki sposób stają się one budulcem większych kompozycji. Podsumowaniem poszukiwań jest całkowita synteza, scalenie wyodrębnionych modułów, która ukazuje w sobie nowy porządek, kolejną, biologiczną fazę zwielokrotnionej złożoności.

Obrazy Roberta Żbikowskiego pochodzą z rzeczywistości — rzeczywistości wyodrębnionej, rozpoznanej. Formy, którymi posługuje się Artysta nawiązują do architektury, są wspomnieniami odwiedzonych miejsc, reminiscencjami z podróży. Odnaleźć w nich można odniesienia do nauki: matematyki i fizyki, które opisują świat w sposób praktyczny i idealny zarazem. Powtarzające się elementy są wspomnieniem o złotym cięciu, o proporcji, siłach płaszczyzny, linii i punktu. Te syntetyczne wizualne idee są na tyle wszechobecne w refleksji ogólnej, że zdają się wyprzedzać doświadczenie. Artysta mówi: „Nie tworzę rzeczy, aby estetyzować, ale żeby zobaczyć”. Poprzez swoje realizacje sięga w obszary rzeczywistości przeczutej, zapamiętanej, tej świadomie doświadczonej i tej ukrytej. Artysta opowiada o ciekawym zjawisku, kiedy obraz może opowiadać o czymś, co dopiero w przyszłości zobaczymy. Czasami sztuka inspiruje do oglądania świata w nowy sposób, skłaniając do zmiany perspektywy i poszerzenia horyzontów. Artysta dekoduje rzeczywistość do prostych form i scala ją na nowo, zapraszając widza do poznania swojego warsztatu.

Prace tworzone są przy użyciu techniki tempery jajowej, a ich kolorystyka jest silnie inspirowana podróżami. Każdy obraz posiada swój szkic, pokazujący zalążki twórczości i proces tworzenia. Obrazy, nawet te bardziej statyczne, mają dynamiczny charakter i zawierają sugestię ruchu.
Przestrzeń między elementami ożywia się dzięki świadomemu stosowaniu barw. Modularność jest punktem wyjścia, a kolor jest elementem, który przenosi strukturę twórczości na nowe tory.

Wystawa pokazuje kolejne autorskie warianty artystycznej eksploracji. Powstałe repetycje symboli i znaków zdają się sugerować, że rzeczywistość powstaje na bazie powtarzającego się wzorca. Pulsujący rytm powtórzenia podbity esencjonalną kolorystyką sięga głęboko podstaw instynktownego odczuwania — pamięci zbiorowej, zamieszkałej przez archetypiczne manifestacje „Rzeczy Pierwszych". Właśnie w swojej niepełnej, fragmentarycznej postaci ledwie czytelnego zarysu, dają rozpoznać swą proweniencję, sytuującą się gdzieś w obszarze kształtującym widzialną podstawę rzeczywistości. Wystawa „Słyszałem o nich, widziałem je" to nie tylko pokaz pięknych obrazów, ale przede wszystkim zaproszenie do odkrycia nowego sposobu patrzenia na świat. Artysta poprzez swoje prace skłania do refleksji nad dynamiką otaczającej nas rzeczywistości, pokazując, że sztuka może być drogą do głębszego zrozumienia i postrzegania świata.

Dr. Paulina Sylwestrowicz, czerwiec 2024

Kuratorzy wystawy: Mateusz Bal, prof. Ryszard Ługowski

Galeria Sztuki Wystawa

Widok 22

Warszawa

14.06.2024 - 31.07.2024