Robert Motelski - Linia horyzontu


16.10.2019 - 02.11.2019

Robert Motelski, Światło 2 września 14:12

Jeszcze do niedawna kompozycja w moich obrazach ograniczona była do fragmentu pejzażu: trzcin, traw lub liści, nie było wyraźnej linii horyzontu.
W ostatnich pracach przestrzeni jest coraz więcej. Patrzę z oddali na coraz szerszy horyzont: jezior, morza, gór. Przyglądam się i analizuję światło odbijające się w wodzie lub śnieg pokrywający górskie szczyty. Na podstawie obserwacji tworzę swoje odbicie światła w wodzie, które jest przemyślaną kompozycją.
Tak powstał obraz „Światło 2 września 14:12”.

Nie pamiętam co spowodowało, że motywem moich prac stała się natura, chociaż temat ten zawsze był mi bliski. Z czasem obrazy stawały się coraz bardziej syntetyczne; nie wychodziło to z założenia, ale z własnych doświadczeń podczas obcowania z przyrodą. To one wciąż wpływają na mój sposób postrzegania rzeczywistości. Nie wymyślam idei ani formy. Pomysły przychodzą same, potem je realizuję.
Inspiracje do obrazów znajduję podczas wyjazdów, kiedy mam możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą. Potem w pracowni analizuję wrażenia, syntetyzuję formę, usuwam zbędne elementy, wybieram to co najważniejsze w projekcie. Zawsze bliska mi była abstrakcja, ale realistyczne motywy stwarzały możliwości przekazania również innych treści.Robert Motelski, Gwiazdy 21 sierpnia 23:24
 

Tytuły prac są zapisem czasu. Zatrzymują chwile, kiedy sytuacja przedstawiona na obrazie, światło, kolor, kompozycja mogłyby zaistnieć. Nie są dla mnie najważniejsze, ale pozwalają porządkować obrazy w czasie i nadać im dodatkowe znaczenia.
Niektóre motywy są mi bliskie już od dawna, dlatego nie rezygnuję z nich, aby mogły powrócić w nowej postaci. W moich pracach chciałbym przekazać  energię i rytm zawarte w naturze. Zestawiam ekspresyjnie malowane elementy z płaszczyznami koloru. Duże znaczenie przywiązuję do kompozycji.  

Na wystawie ,,Linia horyzontu” w Galerii Milano w Warszawie pokazuję ponad dwadzieścia obrazów z najnowszych z serii: Światło, Gwiazdy, Ognisko.

Robert Motelski

Galeria MILANO
22 617 54 03

Al. Waszyngtona 2a

03-910 Warszawa

16.10.2019 - 02.11.2019

wernisaż

15.10.2019

19:00