Zanurzony w obszernej kolekcji książek paryskiej biblioteki 7L Karla Lagerfelda, Rafał Milach tworzy serię kolaży „Rewers”, w których bada kanoniczne „standardy piękna” oraz sposób, w jaki ciało, głównie kobiece, jest postrzegane i reprezentowane.
Łącząc kody wizualne zapożyczone ze sztuki, mediów i nauki, Milach krytyce poddaje powtarzający się w archiwach biblioteki Lagerfelda, a wytworzony na potrzeby przemysłu modowego, surowy rygor przedstawiania ciała. Kreatywne podejście pozwala artyście ten „ideał” podważać, zniekształcać, uwalniać i dekonstruować. Jego plastyczne, ręczne interwencje w formie kolaży oraz radykalne kadrowanie odwracają gesty cenzury, często znacząco przekształcając bardzo znane dzieła sztuki i obrazy ze świata popkultury. Milach zdaje się podkreślać, że reprezentacja, nawet jeśli twórcza, może być opresyjna czy wywoływać niepokój. Premierowo prace prezentowane były w bibliotece 7L w formie zina (3 x 4 m). Galeria Jednostka pokaże oryginalne, unikatowe kolaże wykonane przez Rafała Milacha w 2024 roku. Projekt powstał na zlecenie biblioteki 7L we współpracy z Magnum Photos.
Rafał Milach (ur. 1978)
Artysta wizualny, fotograf, wykładowca. Jego projekty skupiają się na napięciu pomiędzy społeczeństwem a strukturami władzy. Autor książek o protestach i krytycznych publikacji o państwowej kontroli. Profesor w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Zwycięzca Nagrody Author Book podczas Rencontres de la Photographie d’Arles we Francji. Finalista prestiżowej Deutsche Börse Photography Foundation Prize 2018, laureat konkursu World Press Photo oraz Paszportu Polityki. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Współzałożyciel kolektywów Archiwum Protestów Publicznych oraz Sputnik Photos. Jedyny polski członek Magnum Photos. Stale publikuje w najważniejszych światowych magazynach. Prace artysty są szeroko pokazywane na wystawach w Polsce i na świecie, a znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Kiyosato Museum of
Photographic Arts (Japonia), Brandts w Odense (Dania), NOMUS Nowe Muzeum Sztuki / Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Warszawy.
Wystawa finansowana ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu Kulturalna Jednostka 2025.
15.03–26.04.2025
Wernisaż: 14.03.2025 (piątek), godz. 19:00
kuratorka: Katarzyna Sagatowska
godziny otwarcia:
śr.–sob. 14.00–18.00 oraz po umówieniu