Wystawa Sekcji Projektowania Przestrzennego OW ZPAP zatytułowana Przestrzeń a czas jest efektem wielomiesięcznych spotkań naszej grupy artystów. Rozmawialiśmy o procesie projektowania oraz o czasie, który jest nam potrzebny do przemyśleń i stworzenia projektu. Nierzadko tego czasu jest za mało – wtedy bazujemy na doświadczeniu i wyobraźni.
Na wystawie sekcji PP pokazujemy, czym jest projektowanie przestrzenne i jak wiele różnych dziedzin w sobie zawiera. Projekty wnętrz, projekty wystaw, projekty obiektów wystawienniczych, form przemysłowych, ubiorów, biżuterii i jej prezentacji, projekty mniej lub bardziej artystyczne, czysto użytkowe lub wizjonerskie – te i wiele innych haseł składa się na całościowy obraz projektowania.
Czym jest projektowanie? To stworzenie całościowej idei z uwzględnieniem wielu czynników zewnętrznych. My, projektanci, musimy myśleć o założeniach klienta, o potrzebach i wygodzie odbiorcy, o kosztach, o wytrzymałości zastosowanych materiałów, o funkcjonalności, o możliwościach realizacyjnych, o miejscu, o czasie…
Na wystawie prezentujemy projekty stare i nowe – zarówno te z lat sześćdziesiątych, jak i z ostatniego roku. Pokazujemy, jak bardzo zmienił się sam proces projektowania i przedstawiania projektu: od rysunków ołówkiem w szkicowniku, poprzez projekty stworzone przy pomocy komputera i odpowiednich programów, aż po te z użyciem sztucznej inteligencji.
Bez względu na to, kiedy i w jaki sposób powstaje projekt, potrzebny jest projektant, który musi dać odpowiedź na zadany temat.
Czy wiecie, że strój dla śpiewaka operowego nie może być zbyt ciężki, żeby nie krępował ciała artysty? Projekt musi być PRAKTYCZNY.
Czy wiecie, że każde stoisko wystawiennicze powinno być zaprojektowane tak, aby można je było zmieścić w samochodzie i zmontować w kilka godzin? Projekt musi być EKONOMICZNY.
Czy wiecie, że strój dla hutnika wymaga uwzględnienia skomplikowanych badań dotyczących materiałów, z których ten strój jest uszyty? Projekt musi być BEZPIECZNY.
Czy wiecie, że najtrudniej jest zaprojektować łóżko i proste krzesło, a nie skomplikowaną toaletkę? Projekt musi być WYGODNY.
Czy wiecie, że przy projektowaniu wnętrza biurowego projektant uwzględnia światło, akustykę, kubaturę wnętrza, przepływ powietrza, położenie względem tego, co widać za oknem i jak to wszystko wpływa na wydajność pracownika i jego samopoczucie? Projekt musi być ERGONOMICZNY.
Na wystawie prezentujemy projekty 21 autorów, członków Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków:
Alicja Bieske-Matejak, Marek Brzozowski, Zofia de Ines, Cezary Jaworski, Monika Jurewicz, Magdalena Korabiowska, Tomasz Kowalewski, Bożenna Leszczyńska, Monika Lewicka, Marek Lewicki, Agnieszka Marczewska, Monika Marszałek-Kowalewska, Joanna Medyńska, Barbara Munzer, Wojciech Neubart, Joanna Otto, Beata Palikot-Borowska, Katarzyna Szymańska, Jolanta Szymańska-Petrykowska, Kinga Wnuk-Moskalska, Jacek Zamościk