Preparowane rośliny, haft krzyżykowy i pocztówki z Bydgoszczy. Muzeum Okręgowe pokaże prace laureatki Międzynarodowego Triennale Grafiki
W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (MOB) trwają ostatnie przygotowania do wystawy monograficznej Hanny Oinonen „Projekt Bydgoszcz i inne historie”. Już 6 listopada międzynarodowa artystka wizualna zaprezentuje obiekty i instalacje stworzone z żywych, suszonych i preparowanych roślin oraz przedmiotów codziennego użytku.
Organizacja ekspozycji w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy oraz wydanie towarzyszącej jej publikacji są nagrodą dla Hanny Oinonen, która w 2021 roku decyzją jury Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie została laureatką Nagrody Specjalnej im. Leona Wyczółkowskiego ufundowanej przez MOB.
Wcześniej podobne wyróżnienie otrzymali Priscilla Romero z Kostaryki (2018 r.) i Zhang Minjie z Chin (2015 r.). Kilka miesięcy temu do grona muzealnych laureatów dołączył kanadyjski grafik Sean Caulfield.
Poprzez naturę, fragmenty ze świata przyrody, Oinonen opowiada o kruchości życia i zanikających miejscach wspomnień
Koncepcja zbliżającej się wystawy „Projekt Bydgoszcz i inne historie” powstała w kwietniu 2022 r. podczas pobytu Oinonen w Bydgoszczy. Właśnie wtedy zdecydowano, że planowany pokaz – zgodnie z ideą twórczości artystki – wpisze się w określone wnętrze ekspozycyjne, uwzględniając walory miejsca, czasu i przestrzeni, tym samym stanowiąc spójną całość.
Ulotna specyfika miasta, uchwycona i przekształcona przez wyobraźnię i wrażliwość artystki, znalazła odzwierciedlenie w kilku dziełach, które z uwagi na unikatowość prac i zastosowany materiał w większości wykonywane były przez autorkę podczas tegorocznej rezydencji artystycznej w MOB. Bezpośrednie nawiązanie do Bydgoszczy stanowi „Mapa nr 4” oraz zespół pocztówek z motywami przybliżającymi miejsca, które zainspirowały fińską twórczynię.
– W swoich działaniach artystka wykorzystuje różne media i materiały, często nawiązując do świata natury, dawnego rękodzieła i fotografii. W Galerii Sztuki Nowoczesnej zobaczymy obiekty i instalacje stworzone z żywych, suszonych i preparowanych roślin uprawnych oraz tych pochodzących ze środowiska naturalnego. Niektóre z realizacji zakomponowano z przedmiotów codziennego użytku – jak żyrandole, ławki czy krzesła – pozyskanych z recyklingu i przekształconych na potrzeby aranżacyjne. Artystka pragnie nadać im nową funkcję, przywrócić do życia. Wzbogaceniem dominujących motywów roślinnych będą bardziej osobiste realizacje, np. „obrazy” haftowane ściegiem krzyżykowym zatytułowane „Miejsca spotkań i pożegnań” – zapowiada dr Barbara Chojnacka, kuratorka wystawy.
Jak tłumaczy kierowniczka Galerii Grafiki i Rysunku MOB, idea sztuki Oinonen skupia się na „wyrażeniu kruchości życia, pragnieniu uchwycenia przemijających chwil, zanikających miejsc wspomnień”. Wiele prac zawiera wątki autobiograficzne, a do najczęściej powracających tematów należą czas i pamięć. Ekspozycja będzie obejmowała kilka wyodrębnionych w przestrzeni działów, w których znajdą się m.in. „Wiszący ogród”, „Wszystkie te chwile”, „Herbarium – Zielnik”, „Mapa nr 4”, „Mapa Bydgoszczy” czy „Stało się to pewnego dnia” – projekt kontynuowany od 2018 r.
– „Projekt Bydgoszcz” to także obszerny program wydarzeń towarzyszących, na który składają się warsztaty dla publiczności, cykliczne oprowadzania, spotkanie autorskie z Hanną Oinonen i kuratorskie oprowadzanie. Zaplanowano także finisaż wystawy, a zwieńczeniem programu wystawienniczego będzie publikacja z esejami – dodaje Chojnacka.
Hanna Oinonen urodziła się w 1971 roku w Tornio, obecnie mieszka w Tampere w południowo-zachodniej Finlandii. W 2000 roku ukończyła szkołę artystyczną Kankaanpää (Politechnika Satakunta), a następnie studiowała w Instytucie Sztuki w Lahti, przebywała również na wymianie w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pierwsza wystawa indywidualna artystki odbyła się w 2002 r. Tbilisi w Gruzji. Od tego czasu prezentowała swoje prace w ojczyźnie i za granicą, m.in. w Estonii, Hiszpanii, Niemczech i Słowenii.
Projekt Bydgoszcz i inne historie. Wystawa prac Hanny Oinonen, Laureatki MTG Kraków 2021. Wystawa w programie towarzyszącym Międzynarodowego Triennale Grafiki 2024 w Krakowie