Projekt artystyczny Moniki Drożyńskiej - "Flagi"


14.08.2020 - 31.08.2020

foto. Monika Stolarska, dzięki uprzejmości Biennale Warszawa
 

Najpierw była tkanina, czyli rodzaj notatek Moniki Drożyńskiej z czasów pandemii. Kolejnym etapem stały „Flagi” projekt artystyczny, który zrealizowała charakterystyczną już dla siebie techniką haftu. Na każdej fladze jest rysunek przedstawiający znany i często w historii Polski stosowany znak palców rozpostartych w geście Victorii, z zaznaczeniem odległości między nimi, czyli dwóch metrów bezpiecznej odległości. To wyraz frustracji  oraz sprzeciwu.

Projekt z flagami miał swój początek podczas lockdownu, kiedy artystka zrobiła dużą tkanininę o tytule ma Dwa/0,5/pół będącą rodzajem notatek z pandemii. Na tej tkaninie po raz pierwszy pojawił się wyhaftowany znak palców rozpostartych w geście Victorii, z zaznaczeniem odległości między nimi, dwóch metrów, czyli dystansu, który w obecnej sytuacji może uratować zdrowie i życie. - Symbol oddaje frustrację i bezradność, w której znalazło się podczas pandemii wielu mieszkańców krajów na całym świecie. Z jednej strony czuliśmy potrzebę zaprotestowania, a z drugiej było ono praktycznie niemożliwe - mówi artystka.

Tak powstały flagi. Są częścią tkaniny Dwa/0,5/pół i każda z nich ma wspomniany symbol. Pierwsza flaga została zaprezentowana w Galeriach „Arsenał” w Białymstoku oraz Poznaniu. Poza tym flagi pokazuje Biennale Warszawa, Biuro Wystaw/Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, poleciały też do Izraela i Berlina. Od 14 sierpnia 28 flag będzie prezentowało Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku w ramach projektu  „Solidarni z dystansem!” organizowanego z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

Natomiast 15 sierpnia Biuro Wystaw w Warszawie otworzy indywidualny pokaz Moniki Drożyńskiej pt. “Dwa znaczy my”. Wystawa będzie poruszała tematykę kryzysu, jako sposobu zarządzania opowiedzianą przez haftowane tkaniny. Tu będzie można zobaczyć także tkaninę Dwa/Pół która jest matką flagi Dwa.

Monika Drożyńska (1979) Pracuje z haftem ręcznym i tkaniną. Realizuje projekty zaangażowane społecznie i w przestrzeni publicznej. Jako Modny drobiazg prowadziła audycję radiową pod tym samym tytułem w Radio Głosy (2016). Współpracowała z Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Mumok w Wiedniu, Ludwig Muzeum w Budapeszcie, Bozar w Brukseli, Sotheby’s w Tel Avivie. . Prace w kolekcji Bunkra Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki współczesnej Mocak w Krakowie, Deutsche Bank Collection, the Doron Sebbag Art Collection. Stypendystka Ministerstwa kultury i Visegrad Artist Residency Program. Laureatka konkursów: Kulturysta Programu 3 Polskiego Radia, Kulturalne Odloty „Gazety Wyborczej". Założycielka Szkoły haftu dla pań i panów Złote rączki. Członkini Kolektywu Złote Rączki. Współpracuje z Galerią Biuro Wystaw/Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej.

Europejskie Centrum Solidarności

pl. Solidarności 1

80-863 Gdańsk

14.08.2020 - 31.08.2020