Wystawa prezentuje wybrane, w części niewystawiane dotąd dzieła malarskie i rysunkowe wybitnego i oryginalnego twórcy Zdzisława Lachura (1920-2007) z zadaniem przypomnienia dorobku tego artysty w związku ze zbliżającą się setną rocznicą jego urodzin.
Na ekspozycję składają się obiekty powstałe w ramach czterech cykli tematycznych. Pierwszy z nich stanowią prace wykonane w zaplanowanej przez artystę serii „Tysiąca twarzy”. Drugi cykl obejmuje dzieła poświęcone tematyce religijnej - chrześcijaństwu i jego łączności z wiarą starotestamentową. Na trzeci składają się symboliczne w swoim charakterze wyobrażenia koni. Jednak najbardziej znaczący w dorobku artysty i w obecnej ekspozycji jest cykl dzieł pokazujących obraz żydowskiej społeczności w przedwojennej Polsce i późniejszą zagładę tej wspólnoty. Są one rodzajem wizualnego pamiętnika doświadczeń dzieciństwa i młodości spisanym indywidualnym językiem malarskim wypracowanym przez artystę. O wysokim poziomie artystycznym i niezwykłej uniwersalności tego przekazu świadczy obecność obrazów artysty w muzeach i kolekcjach na całym świecie.
Gościny pracom Zdzisława Lachura użyczył stołeczny oddział Związku Polskich Artystów Plastyków - warty podkreślenia jest fakt, że urodzony w Zagłębiu artysta przez ponad pięćdziesiąt lat mieszkał i pracował w Warszawie.
(materiały prasowe)