Preludium. Wystawa arcydzieł Jerzego Dudy Gracza z kolekcji Wrocławskiej


28.01.2023 - 03.03.2023

Rekordy, jakie biją na aukcjach płótna Jerzego Dudy Gracza, są odbiciem niegasnącego zainteresowania, które od dekad wzbudza jego malarstwo. Od 28 stycznia w galerii Agry będzie można oglądać wystawę dzieł artysty z kolekcji Wrocławskiej, największego - poza kolekcją rodzinną - prywatnego zbioru malarstwa Dudy Gracza.

Perfekcyjny warsztat, zmysł obserwatora-ironisty, a zarazem głęboka wrażliwość i czułość, z jaką “chory na Polskę” Duda Gracz komentował rzeczywistość PRL-u oraz okresu transformacji sprawiają, że jego twórczość przyciąga nieustannie szerokie kręgi publiczności.

Cechująca ją groteska i ironia, a zarazem tkliwość i nostalgia, z jaką artysta przedstawiał swoją epokę, starając się uchwycić pejzaże odchodzącego świata, stanowią o sile tego malarstwa. Obrazy Dudy Gracza jednocześnie zadziwiają i rozbawią oraz skłaniają do refleksji. Okazuje się, że ten jakże odległy od dzisiejszej rzeczywistości świat przedstawiony, jest jednocześnie współczesnym Polakom bardzo bliski, darzony głębokim sentymentem.

Na styl artysty miały wpływ jego inspiracje malarstwem Młodej Polski, w szczególności Witolda Wojtkiewicza, uznanie dla twórczości Józefa Chełmońskiego, a także XVII-wiecznych mistrzów niderlandzkich. Artysta nie był obojętny również na zjawiska zachodzące w sztuce współczesnej. Jednak znakomicie władający malarskim rzemiosłem Duda Gracz był zawsze daleki od bezpośrednich wpływów, tworząc własny, niepowtarzalny język plastyczny, wpisując się tym samym w historię sztuki polskiej.

Na wystawie “Preludium” zostanie pokazanych 20 dzieł z kolekcji Wrocławskiej, prezentujących najważniejsze cykle malarskie oraz poszczególne okresy twórczości artysty. Tworzony przez kilkadziesiąt lat zbiór jest zapisem wieloletniej znajomości artysty oraz kolekcjonera. Najwcześniejsze z prac powstały w latach 60., większość z nich zaś - w latach 90.

Licząca 98 płócien kolekcja niewątpliwie jest kolejnym, ważnym zbiorem, budującym historię współczesnego polskiego kolekcjonerstwa. W całości zostanie ona zaprezentowana na współorganizowanej przez Dom Aukcyjny Agra-Art wystawie, która odbędzie się od lipca do połowy września 2023 r. w Tichauer Art Gallery w Tychach.

“Preludium” będzie wystawą inaugurującą działalność Galerii Agra-Art w nowej odsłonie. Galeria będzie przestrzenią wystaw, spotkań kolekcjonerskich oraz prestiżowych aukcji. Wystawa będzie połączona ze sprzedażą. Będzie ją można oglądać do 3 marca. W czasie jej trwania planowane są wydarzenia towarzyszące. 

Kuratorzy: Jolanta Krasuska, Ewelina Cwetkow-Olborska, Monika Bryl Czas trwania wystawy: od 28 stycznia do 3 marca, w godzinach pracy Domu Aukcyjnego
Miejsce wystawy: Agra-Art Dom Aukcyjny, Warszawa, ul. Wilcza 55/63

Dzień wernisażowy: 28 stycznia 2023 roku, od 11:00 do 15:00. 

 

 

Dom Aukcyjny Agra-Art
022 625 0808

ul. Wilcza 55

00-679 Warszawa

28.01.2023 - 03.03.2023

wernisaż

28.01.2023

11:00

Patronat medialny