Prawo do miasta


14.06.2024 - 25.08.2024

Kultura deskorolkowa w fotografii, filmie, grafice i realizacjach site-specific. Lokalny fenomen bielsko-bialskich skejterów.

Wystawa pt. „Prawo do miasta” podejmuje temat relacji kultury deskorolkowej z przestrzenią miasta – zarówno jego architekturą, jak i społecznością. Ekspozycja jest także próbą wskazania na lokalny fenomen skateboardingu – większość prezentowanych prac to realizacje bielsko-bialskich skejterów i ich przyjaciół.
Na wystawie zobaczymy m.in. fotografie, fragmenty filmów, grafiki, realizacje site-specific.

Kuratorką wystawy jest Ada Piekarska.
Współpraca: Mateusz Goławski, Mateusz Kowalski, Jan Mikuła, Aram Socha.

Ada Piekarska:

(…) Skateboarding uznawany jest za ruch kontrkulturowy, a więc zakorzeniony w buncie przeciwko mainstreamowi. Deskorolka jest nie tylko miejskim sportem akcji, ale również stylem życia, związanym z określonymi wartościami. Wolność, przyjaźń, a także sprzeciw wobec form kontroli przestrzeni publicznej ze strony władzy, sprawiają, że kultura deskorolkowa stanowi interesujący obszar zarówno dla badań nad sposobami tworzenia wspólnot, jak i nad współczesnym miastem. Henri Lefebvre (1901–1991), francuski socjolog i filozof, który stworzył pojęcie „prawa do miasta” – jako prawa do życia w społeczeństwie, w którym każdy ma równe szanse na samospełnienie – proponował nowy sposób myślenia o życiu miejskim. Zdaniem teoretyka należy przywrócić w mieście momenty zabawy, cielesnej aktywności, sportu, twórczości artystycznej, wiedzy oraz sztuki. Szczególne kompetencje do rozwiązywania problemów miejskich dostrzegał wśród grup i kolektywów zdolnych do rewolucyjnych zamierzeń”. (…)

Myśląc o obecności deskorolki w przestrzeni miasta nie sposób pominąć poglądu zawartego w samym rdzeniu tego rodzaju praktyki. Nie ma tu mowy o przyjmowaniu perspektywy, w której mieszkanki i mieszkańcy pozostają biernym podmiotem i użytkownikiem miasta – przeciwnie, dla skejterów przestrzeń miejska stanowi pole nieskończonych możliwości i realizacji zupełnie nowych scenariuszy. Codzienność staje się niemożliwa do przewidzenia, pełna szczelin i fragmentów gotowych do odkrycia i włączenia w proces stawania się tzw. spotem (miejscem przeznaczonym do jazdy). Powstają zalążki innych niż dotychczas form organizacji strukturalnej i społecznej – ten proces możemy określić mianem demokratyzacji przestrzeni, bowiem do głosu dochodzą żądania mieszańców, stojące w sprzeczności z odgórnie zaprojektowanym modelem użytkowania miasta. (…)
Fragment tekstu Ady Piekarskiej „Deskorolka. Prawo do marzeń o mieście”, który pojawi się w czerwcowym numerze „Relacji-Interpretacji”, kwartalniku Regionalnego Ośrodka Kultury.

Ada Piekarska – kuratorka sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historii sztuki w Polskiej Akademii Nauk, prezeska Fundacji Galerii Bielskiej. Autorka tekstów, edukatorka, aktywistka. W swojej praktyce kuratorskiej przygląda się m.in. pozaartystycznym funkcjom sztuki. Pracuje w Galerii Bielskiej BWA.

Galeria Bielska BWA
33 812 58 61

3 Maja 11

43-300 Bielsko-Biała

14.06.2024 - 25.08.2024

wernisaż

14.05.2024

18:00