Praca i pasja -


13.12.2019 - 19.01.2020

W historycznych murach Cytadeli Warszawskiej, w Galerii Brama Bielańska wystawione zostają po raz pierwszy dzieła Piotra M. Zalewskiego. Wśród wystawionych zbiorów znajdą się m. in. eksponaty z wystawy poświęconej Nocy Listopadowej organizowanej przez Łazienki Królewskie w Warszawie, eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Druga część wystawy to eksponaty „sprzed Nocy Listopadowej”, dotyczące I Rzeczypospolitej, Insurekcji Kościuszkowskiej i Epoki Napoleońskiej. Na wystawie znajdą się militaria ze zbiorów Muzeum Narodowego, które autor wystawy konserwował.

Wystawa podzielona została na dwa duże bloki tematyczne. W pierwszej sali znajdują się głównie obiekty związane z Powstaniem Listopadowym i wojną polsko–rosyjską w 1831 roku. Oprócz makiety rewitalizacji Reduty Wolskiej znalazły się tu mundury uszyte dla Łazienek Królewskich – eksponowane w Podchorążówce na wystawie poświęconej Nocy Listopadowej. Uzupełnieniem tej Sali są eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, konserwowane przez Piotra Zalewskiego oraz drobne formy rzeźbiarskie w tym np. biżuteria. W drugiej sali prezentowane są przedmioty. „sprzed Nocy Listopadowej”, a więc militaria, eksponaty dotyczące I Rzeczpospolitej, Insurekcji Kościuszkowskiej i Epoki Napoleońskiej oraz plakaty balowe. Uzupełnieniem są małe formy rzeźbiarskie wojskowe oraz inne kopie obiektów zabytkowych. Aneksem do sali drugiej jest kwatera oficerska, gdzie prezentowane są przedmioty wyposażenia oficerskiego. Ozdobą jest mundur, w którym „zginął” Książę Józef Poniatowski w 2013 roku podczas wielkich obchodów 200 rocznicy bitwy pod Lipskiem.

Piotr M. Zalewski jest konserwatorem zabytków, kopistą dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego, rzeźbiarzem, grafikiem, rekonstruktorem XVIII i XIX wieku, historykiem, muzealnikiem, pisarzem i popularyzatorem historii, wykładowcą lekcji „żywej historii”.

(materiały prasowe)

Galeria Brama Bielańska

ul. Czujna

01-532 Warszawa

13.12.2019 - 19.01.2020

wernisaż

13.12.2019

18:00