Sesje portretowe wykonane przez znakomitych fotografów i fotografki, spotkania fotograficzno-teatralne, wystawa oraz filmy o portrecistach – to wszystko w ramach już czwartej edycji projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 4”. W tym roku przed obiektywem staną Zuza Krajewska, Michał Łuczak oraz duet – Katarzyna Korzeniecka i Szymon Rogiński, aby wybranym przez siebie osobom wykonać niepowtarzalne portrety. Bohaterem sesji może zostać każdy! W drugiej części projektu będzie czas na rozmowy i prezentacje portretów podczas trzech, otwartych dla publiczności, spotkań fotografek i fotografów z twórcami ze świata teatru oraz wieńczących projekt wystawy i premiery filmów w reż. Piotra Małeckiego poświęconych sztuce portretowania.
Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 4” odbywa się na styku sztuki fotografii i teatru. To już czwarta edycja tego projektu, nawiązująca do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Za każdym razem jest to spotkanie mające na celu zatrzymanie obrazu drugiego człowieka. Zrzucenie „maski” lub pozostanie w niej. Moment wspólnej intymności, która jest tu i teraz. Wykonanie najlepszego portretu dla każdego twórcy i jego bohatera to za każdym razem inna historia.
„Portret osobisty...” jest propozycją w ramach znanego już i lubianego cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Dzisiaj w czasach, kiedy w każdej sekundzie wykonywane są tysiące zdjęć, projekt ma zachęcić do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego, tego, kim jest, bądź kogo widzi w nim fotografujący.
W ramach projektu odbędą się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Zuzę Krajewską, Michała Łuczaka oraz duet Katarzyna Korzeniecka i Szymon Rogiński – uznanych polskich artystów i artystki. Każdy z nich spotka i sportretuje 7 wybranych osób, w tym mieszkańców Warszawy (rekrutacja na podstawie zgłoszeń). Efektem spędzonego czasu będą zdjęcia portretowe będące wyrazem indywidualnego stylu twórców. Po wykonanej sesji artyści spotkają się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością w Teatrze Powszechnym. Będzie to okazja do wysłuchania historii o metodach pracy, o autorskim sposobie na portretowanie, a ich rozmówcami będą twórcy ze świata teatru.
Podczas prac nad projektem powstaną również filmy dotyczące sztuki portretu, których bohaterami będą zaproszeni fotografowie i fotografki. Zrealizuje je Piotr Małecki – fotograf, ale też reżyser filmów dokumentalnych.
Na zakończenie projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 4" wszystkie wykonane fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie pt. „Portret osobisty vol. 4" w Instytucie Fotografii Fort w Warszawie a w Teatrze Powszechnym odbędzie się premiera filmów Piotra Małeckiego o tym samym tytule.
Daty planowanych rekrutacji do sesji, sesji fotograficznych i spotkań:
Michał Łuczak
rekrutacja do sesji: 7–20.07.2021
sesje fotograficzne: 26.07–1.08.2021
spotkanie: 7.09.2021, godz. 18.00 (Teatr Powszechny w Warszawie)
Katarzyna Korzeniecka i Szymon Rogiński
rekrutacja do sesji: 26.07–06.08.2021
sesje fotograficzne: 13-14.08.2021
spotkanie: 27.09.2021, godz. 18.00 (Teatr Powszechny w Warszawie)
Zuza Krajewska:
rekrutacja do sesji: 9.08–22.08.2021
sesje fotograficzne: 30.08–2.09.2021
spotkanie: 21.09.2021, godz. 18.00 (Teatr Powszechny w Warszawie)
Zuza Krajewska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych fotografek, funkcjonująca w świecie mody, reklamy oraz sztuki. Obecnie jest również nową twarzą w obszarze reżyserii, gdzie wykorzystuje warsztat oraz wyśmienite zdolności storytelling’owe, by tworzyć spoty reklamowe, które angażują odbiorcę, a jednocześnie przedstawiają produkt w sposób nowoczesny i atrakcyjny. Krajewska jest twórczynią zdjęć do bestsellerowego edukacyjnego projektu Anji Rubik SexedPL oraz autorką książki Będzie dobrze (It should be OK), wydanej w ramach Kolekcji Wrzesińskiej (edycja 2018), którą zadedykowała „tym, którzy są zmęczeni podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Selekcja prac serii Imago, zrealizowanej w Zakładzie Poprawczym w Studzieńcu, została zaprezentowana podczas Photo London (Future, Visions, 2016), a następnie w Robert Capa Contemporary Photography Center (Golden Boundaries, 2017), Polnisches Institut Düsseldorf (Imago, 2018), Cokkie Snoei Gallery (Imago, 2019) oraz w licznych magazynach branżowych, lifestylowych i modowych, m.in. British Journal of Photography, Dazed & Confused, M Le Magazine du Monde, Vogue Italia. Za serię autorską Graceful (Boginie) została uhonorowana nagrodą KTR Best of Craft 2019.