Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 4


07.07.2021 - 21.09.2021

Sesje portretowe wykonane przez znakomitych fotografów i fotografki, spotkania fotograficzno-teatralne, wystawa oraz filmy o portrecistach – to wszystko w ramach już czwartej edycji projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 4”. W tym roku przed obiektywem staną Zuza Krajewska, Michał Łuczak oraz duet – Katarzyna Korzeniecka i Szymon Rogiński, aby wybranym przez siebie osobom wykonać niepowtarzalne portrety. Bohaterem sesji może zostać każdy! W drugiej części projektu będzie czas na rozmowy i prezentacje portretów podczas trzech, otwartych dla publiczności, spotkań fotografek i fotografów z twórcami ze świata teatru oraz wieńczących projekt wystawy i premiery filmów w reż. Piotra Małeckiego poświęconych sztuce portretowania.       

Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 4” odbywa się na styku sztuki fotografii i teatru. To już czwarta edycja tego projektu, nawiązująca do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Za każdym razem jest to spotkanie mające na celu zatrzymanie obrazu drugiego człowieka. Zrzucenie „maski” lub pozostanie w niej. Moment wspólnej intymności, która jest tu i teraz. Wykonanie najlepszego portretu dla każdego twórcy i jego bohatera to za każdym razem inna historia. „Portret osobisty...” jest propozycją w ramach znanego już i lubianego cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Dzisiaj w czasach, kiedy w każdej sekundzie wykonywane są tysiące zdjęć, projekt ma zachęcić do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego, tego, kim jest, bądź kogo widzi w nim fotografujący. W ramach projektu odbędą się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Zuzę Krajewską, Michała Łuczaka oraz duet Katarzyna Korzeniecka i Szymon Rogiński – uznanych polskich artystów i artystki. Każdy z nich spotka i sportretuje 7 wybranych osób, w tym mieszkańców Warszawy (rekrutacja na podstawie zgłoszeń). Efektem spędzonego czasu będą zdjęcia portretowe będące wyrazem indywidualnego stylu twórców. Po wykonanej sesji artyści spotkają się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością w Teatrze Powszechnym. Będzie to okazja do wysłuchania historii o metodach pracy, o autorskim sposobie na portretowanie, a ich rozmówcami będą twórcy ze świata teatru.         

Podczas prac nad projektem powstaną również filmy dotyczące sztuki portretu, których bohaterami będą zaproszeni fotografowie i fotografki. Zrealizuje je Piotr Małecki – fotograf, ale też reżyser filmów dokumentalnych.         

Na zakończenie projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 4" wszystkie wykonane fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie pt. „Portret osobisty vol. 4" w Instytucie Fotografii Fort w Warszawie a w Teatrze Powszechnym odbędzie się premiera filmów Piotra Małeckiego o tym samym tytule.                           

Daty planowanych rekrutacji do sesji, sesji fotograficznych i spotkań:  

Michał Łuczak

rekrutacja do sesji: 7–20.07.2021

sesje fotograficzne: 26.07–1.08.2021

spotkanie: 7.09.2021, godz. 18.00 (Teatr Powszechny w Warszawie)  

Katarzyna Korzeniecka i Szymon Rogiński

rekrutacja do sesji: 26.07–06.08.2021

sesje fotograficzne: 13-14.08.2021 spotkanie: 27.09.2021, godz. 18.00 (Teatr Powszechny w Warszawie)

Zuza Krajewska 

rekrutacja do sesji: 9.08–22.08.2021

sesje fotograficzne: 28–4.09.2021

spotkanie: 21.09.2021, godz. 18.00 (Teatr Powszechny w Warszawie)      

 

Zasady udziału w sesjach fotograficznych:  

Do udziału w każdej sesji zaproszonych zostanie 7 osób wybranych przez fotografki i fotografów podczas poprzedzającej ją rekrutacji. Pełne zgłoszenie powinno zawierać zdjęciowy portret lub autoportret osobisty, na którym widać osobę zgłaszającą się (portret może być wykonany samodzielnie lub przez osoby trzecie), swój numer telefonu oraz pisemną odpowiedź na jedno z dwóch pytań (można odpowiedzieć na obydwa): Dlaczego chcesz wziąć udział w tym projekcie i stanąć przed obiektywem danego fotografa, fotografki czy duetu? Co dla Ciebie znaczy fraza „portret osobisty”?    

 

Więcej informacji:  

http://wszyscyjestesmyfotografami.pl/

https://www.facebook.com/wszyscyjestesmyfotografami/ https://www.instagram.com/wszyscyjestesmyfotografami/    

Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska 

Patronat medialny