Popłyniemy napięci w prąd radosnej energii


22.06.2023 - 29.07.2023

Kolejna, energetyczna wystawę w Nanazenit! Tym razem zaprezentujemy dwoje twórców, którzy za przedmiot swoich artystycznych rozważań biorą temat percepcji światła oraz jej wizualnych następstw. Kamila Sipika i Piotr Skowron pracują osobno, lecz ich prace, podejście do twórczości oraz odczucia płynące z kontaktu z nimi kreślą inspirujący, wspólny mianownik - frywolną eksplorację formy i przestrzeni. 

Popłyniemy napięci w prąd radosnej energii

Wystawa to wybór abstrakcyjnych i pełnych subtelności prac Kamili Sipiki oraz hipnotyzujących sitodruków Piotra Skowrona. Nie zabraknie tu lekkości, zaskoczeń, a przede wszystkim - koloru.
 

Tytuł wystawy „Popłyniemy napięci w prąd radosnej energii” to fragment wiersza Juliana Przybosia, twórcy z kręgu awangardy oraz bliskiego przyjaciela Władysława Strzemińskiego. W wyjątkowy sposób rozumiał on język wizualnej głębi: „obrazy te są jak protuberancje kolo­rów, jak niezastygłe, trwające w szalonym pędzie eksplozje światła, barw i kształtów, jak niekończąca się pogoń powidoków”. Prace Kamili Sipiki i Piotra Skowrona to właśnie pełna frywolności, radosna synteza tych wrażeń - dążącą do i biorącą się z eksploracji, entuzjazmu oraz poczucia podłączenia do ich życiodajnej energii.
 
Kamila Sipika - pracuje pomiędzy Holandią a Polską. Artystka wizualna zajmuje się głównie malarstwem olejnym i cyfrowym. Bada, w jaki sposób współczesne obrazy rozprzestrzeniają się, przekształcają, symulują i tworzą własne pragnienia. Jej projekty krążą wokół podobnych problemów i zjawisk wizualnych, ale nie trzymają się jednej estetyki. Malarstwo tworzy dla niej platformę do eksperymentowania, testowania i wymyślania nowych metod, które mogą przyczynić się do znalezienia możliwych do utrzymania koncepcji w naszej erze cyfrowej.

Piotr Skowron - urodzony w 1984r. w Łodzi jest absolwentem Grafiki Artystycznej łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, w 2019 uzyskał stopień doktora sztuk pięknych. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej Uczelni, w Pracowni Sitodrukudr hab. Agaty Stępień. Tworzy w zakresie grafiki warsztatowej, rysunku oraz malarstwa. Techniki, które najczęściej wykorzystuje to sitodruk. Nie ogranicza się jednak tylko do klasycznych form druku i często sięga po niekonwencjonalne rozwiązania konstruując przestrzenne obiekty graficzne. Eksperymenty z działaniami w przestrzeni idealnie współgrają z jego wcześniejszym wykształceniem – inżynierazdobytym na Politechnice Łódzkiej. Komponując prace zestawia ze sobą podstawowe środki artystycznego wyrazu - linie, płaszczyzny, kolory, faktury, ma to na celu przedstawienie uczuć i emocji przy pomocy języka abstrakcji.
 

Wernisaż: 
22 czerwca 2023 | godz. 18.00

Czas trwania wystawy: 
22 czerwca - 29 lipca 2023

Miejsce: 
Nanazenit | ul. Zwycięzców 15 | Warszawa

Nanazenit
+48 720 800 780

ul. Zwycięzców 15,

03-936 Warszawa

22.06.2023 - 29.07.2023

wernisaż

22.06.2023

18:00