Polski design na topie


24.10.2020 - 31.10.2020

Link do wirtualnej wystawy – zwiedzaj online bez wychodzenia z domu

WIRTUALNY SPACER >>

Nie tylko jesień skłania do pozostania w domach! Podążając śladami największych światowych muzeów Pragaleria przedstawia „Wystawę designu z kolekcji Beaty Bochińskiej”, którą można odwiedzić online! Pragaleria zaprasza do eksplorowania wnętrz ekspozycji, w której można znaleźć kultowe projekty polskiego i europejskiego designu takie jak zestaw mebli typu: 1329, projektu legendarnej postaci związanej z Bydgoskimi Fabrykami Mebli, czyli Rajmunda Teofila Hałasa. Funkcjonalny zestaw mebli z serii „Monti 300”, którego wzór opracował Czech: František Jirăk, również zasługuje na uwagę, gdyż, pomimo iż zajmuje niemal całą ścianę, w niczym nie przypomina słynnych meblościanek z lat 80. XX w. - a to dzięki lekkości swojej konstrukcji. We wnętrzach znalazł swoje miejsce również projekt drugiego, jeszcze bardziej rozpoznawalnego czeskiego projektanta, którym jest Jindřich Halabala, a wzór jego stolika, który został wsparty na smukłych, giętych nogach, słusznie kojarzy się z pająkiem.

Miłośnicy technologii wśród zgromadzonych obiektów, odnajdą m.in. telewizor Discoverer o iście kosmicznej formie, którego projekt powstał krótko po 1969 roku, kiedy to, po sukcesie misji kosmicznej Apollo 11, człowiek po raz pierwszy postawił swoją stopę na księżycu!

By podkreślić charakter wystawy, koncentrujący się na czasach PRL-u, na ekspozycji nie zabrakło również projektów wzornictwa przemysłowego z wytwórni porcelan i porcelitów w Wałbrzychu, Ćmielowie, Włocławku, Pruszkowie czy Tułowicach. Z tymi ośrodkami, w których prężnie działały firmy produkujące ceramikę, związani byli tacy projektanci jak: Edmund Ruszczyński, Zofia Przybyszewska, Danuta Duszniak, Wincenty Potacki, Wit Płażewski, Wiesława Gołajewska czy Kazimierz i Lucyna Kowalscy. Kolejnymi ciekawymi miejscami, w których tętniło życie artystyczne, a projektanci tacy jak Adam Sadulski czy Bolesław Książek, rozwijali kreatywność i dobre wzornictwo oraz wyjątkową technologię były: Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze i Mirostowickie Zakłady Ceramiczne w Mirostowicach Dolnych, wytwarzające unikatową, charakterystyczną dla polskiego designu, ceramikę m.in. z czerwonej glinki. Również projektanci szkła z lat 60. i 70. XX w. w niczym nie ustępowali swoim kolegom, którzy wyrażali swoje pomysły za pomocą ceramiki, dlatego dziś można podziwiać wyjątkowe szkła zaprojektowane przez Zbigniewa Horbowego, Jana Sylwestra Drosta czy Erykę Trzewik-Drost.

Projekty wszystkich wymienionych kreatorów dobrego wzornictwa, choć o zupełnie różnym wyrazie artystycznym i funkcji, to przykłady najlepszego polskiego i europejskiego designu. A najciekawszym punktem widzenia, na jaki warto zwrócić uwagę jest fakt, że każdy z nas miał już z nimi do czynienia, w domu rodzinnym, podczas podwieczorku u dziadków czy w trakcie wakacji spędzanych u cioci. Dlatego Pragaleria zachęca nie tylko do eksploracji wystawy online, ale również własnych regałów, schowków i pawlaczy, ponieważ jest duża szansa na to, że już jest się kolekcjonerem i miłośnikiem dobrze zaprojektowanych, ponadczasowych rzeczy.

Wystawie towarzyszą liczne filmy, w których Beata Bochińska opowiada o najciekawszych projektach i autorach wzorów, które zrewolucjonizowały polskie domy głównie w latach 60. i 70. XX w. Dzięki temu, stwierdzenie że: Beata Bochińska przekazując wiedzę, „mówi do rzeczy”, nabiera dodatkowego znaczenia. I jak tu „nie kochać dizajnu?!”

Beata Bochińska - autorka książki „Zacznij kochać dizajn” Historyczka designu, specjalistka zarządzania designem i rozwojem produktu, kolekcjonerka. Autorka metodologii prognozowania trendów stylistycznych z wykorzystaniem profili klienta. W tym obszarze współpracuje z największymi sieciami wyposażenia wnętrz i producentami. Autorka kilkuset artykułów specjalistycznych, raportów i książek poświęconych zarządzaniu designem. Wykładowczyni krytyki designu na Uniwersytecie Warszawskim i zarządzania rozwojem nowego produktu w SGH w Warszawie. Prowadzi dedykowane warsztaty dla firm z tworzenia korzyści biznesowych w oparciu o wykorzystanie designu i szkolenia dla kolekcjonerów i miłośników designu. Jurorka konkursów projektowania usług o zasięgu globalnym (Nowy Jork, Sydney, Kair, Warszawa) w dziedzinach: design, digital media i software design. 

Organizator: Dom Aukcyjny Pragaleria. Aukcja: 4 listopada br., godz. 19.30. Wystawy przedaukcyjne: 24 i 31 października. Śniadanie prasowe: 24 października, godz. 10.00-14.00. 

 

 

 

 

 


Barek wolnostojący z kompletu Mebli Monti 300 - FJirak


Serwis do kawy Goplana - W. Potacki

 


Kwietnik

 


Tomasz Augustyniak fotel Lido z serii com40


Telewizor Discoverer

Pragaleria
884 798 852

ul. Stalowa 3

03-425 Warszawa

24.10.2020 - 31.10.2020

Patronat medialny