Dekorowanie wnętrz i dekorowanie wnętrz sztuką. Żadne z tych pojęć nie kojarzy się z pracą nad wystawą, a jednak „tendencja wnętrzarska” zaczyna dominować w pokazach sztuki współczesnej. Pokazujemy rzeźby zainspirowane meblami, przywołujemy style poprzednich epok, urządzamy wystawy w umeblowanych biurach, mieszkaniach, sklepach. Wypełniamy sztuką hotele, biura, banki, domy kolekcjonerów. Nasi artyści tworzą tapety, murale, meble, fontanny, ceramikę, parawany.
Chcemy obejrzeć mieszkanie Marca Camille'a Chaimowicza, dom Georgii O’Keeffe, na targach największą ciekawość budzą prywatne przestrzenie kolekcjonerów. Elitarne targi FOG w San Francisco z założenia pokazują prace największych artystów w kontekście produktów drogich firm wnętrzarskich. W tym samym czasie wszyscy urządzamy swoje mieszkania.
Wyciągamy meble ze śmieciarek, zmieniamy tapicerkę, kolekcjonujemy polskie szkło, chodzimy na warsztaty tkackie. W tym roku naszym ulubionym kolorem jest pudrowy róż. Pasuje do art deco, włoskiego modernizmu, ale również do lat 80. i 90. „Blob zabójca” i bladoróżowy organizm „obcego” będą dla nas inspiracją jeszcze przez najbliższą dekadę.
Zwrócenie się w stronę przestrzeni prywatnej wydaje się próbą ucieczki przed politycznym zaangażowaniem. Można też jednak odczytać go jako przygotowanie do cięższego boju. Uporządkowanie przestrzeni wokół nas ma charakter terapeutyczny, pomaga odzyskać kontrolę. Najpierw nad własnymi ubraniami, w dłuższej perspektywie nad emocjami, na końcu nad światem.
Rewolucja wnętrzarska w myśleniu o wystawach jest również konsekwencją oficjalnego zakończenia „Curtain Wars” - wojny między architektami i dekoratorkami wnętrz, która toczyła się od XVIII wieku. Na zawsze znika wartościujący podział na logiczną, władczą architekturę i „intuicyjne” projektowanie wnętrz. Razem z wejściem tego, co osobiste (czytaj: kobiece lub gejowskie) do sfery publicznej, żegnamy obowiązujące konwencje.
Artystki i artyści: Tymek Borowski, Magdalena Karpińska, Hanna Krzysztofiak, Róża Litwa, Olga Micińska, Dominika Olszowy, Stach Szumski, Bartosz Zaskórski
(materiały prasowe)