Artystyczna Podróż Hestii: Podróż ERGO sum


16.11.2019 - 31.12.2019

Punktem wyjścia do wystawy jest podróż, w którą udają się uczestnicy konkursu Artystyczna Podróż Hestii (rezydencje artystyczne) oraz droga, jaką pokonuje (w mniej lub bardziej dosłowny sposób) zgromadzona przez Fundację kolekcja. Wystawa to również zaproszenie do refleksji, filozoficznego myślenia poza granicami i utartymi schematami, ale także odniesienie do kondensacji pewnej idei w obiekcie artystycznym. Sztuka jawi się tu jako potwierdzenie naszej egzystencji, myśli oraz relacji z otoczeniem. „Ergo sum” – więc jestem.

Proces podróży dla wielu myślicieli i artystów był i nadal jest inspiracją do tworzenia. Podróże zewnętrze, pokonywanie drogi z punktu A do punktu B, ale też wewnętrzne, metafizyczne autoanalizy kształtują naszą osobowość i charakter, choć proces ten jest wielowymiarowy i nieoczywisty. Współczesny świat nie ma granic – możemy wybrać się na lotnisko i zaleźć w dowolnej części świata, możemy też zostać w domu i udać się na wirtualną wycieczkę za pomocą wyszukiwarki Google. Możemy w ogóle nigdzie się nie ruszać, nie robić nic, jedynie patrzeć w głąb naszego jestestwa. Za pomocą naszej pamięci możemy podróżować w czasie, korzystając z urywków wspomnień i emocji – możemy przenieść się w dowolny fragment przeżytych doświadczeń. Codziennie udajemy się w jakąś podróż, nawet, jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Podróżujemy, więc: istniejemy. „Podróżuję ergo sum”.

Prezentowane na wystawie prace to realizacje laureatów i finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Ekspozycja w Galerii Białej porusza temat egzystencji człowieka i miejsca, jakie homo sapiens zajmuje we współczesnym świecie. Celem ekspozycji jest interakcja z publicznością, wciągnięcie widza w świat odczuć i emocji artysty. Do współpracy zaproszony został także Mariusz Tarkawian, znany ze swoich trafnych rysunkowych komentarzy do otaczającej nas rzeczywistości. Interwencja Tarkawiana wydobędzie najciekawsze wątki z prezentowanych na wystawie prac, będzie artystycznym komentarzem zewnętrznym do poruszanych przez pozostałych twórców problemów.

Wystawa zbiorowa laureatów i finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii

kurator: Ines Ruiz Artola

artyści: Jakub Danielewicz, Baltazar Fajto, Józef Gałązka, Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Kalinowska, Ewa Kasperek, Krzysztof Maniak, Renata Motyka, Laura Ociepa, Maryna Sakowska, Katarzyna Szymkiewicz, Mariusz Tarkawian, Piotr Urbaniec, Natalia Zalewska.

Centrum Kultury w Lublinie
(81) 536 03 22

Peowiaków 12

20-007 Lublin

16.11.2019 - 31.12.2019

wernisaż

15.11.2019

18:00