Sztuka miasta to różnorodność bodźców odczuwanych zmysłami na zróżnicowanych poziomach. Sztuka, kultura, miasto, społeczeństwo to sfery wzajemnie się uzupełniające. W kontekście potrzeb artystycznych odbiorcy wciąż zdarza się zapominać o indywidualnych potrzebach artystycznych. Jaka jest sztuka osób z niepełnosprawnościami? Jak czujemy sztukę i odbieramy twórczość przy wyłączaniu zmysłów wynikających z działań świadomych lub ograniczeń biologicznych? Jaka jest dzisiaj sztuka, która definiuje odbiorcę jako wykształconego i wyedukowanego krytyka współczesnych interpretacji piękna? Projekt „Poczuj sztukę miasta” ma charakter edukacyjno-społeczny. Przy pomocy interpretacji artystycznej pozwoli osobom niewidzącym i niedowidzącym odbywać sensoryczny spacer po Starym Mieście w Bydgoszczy i poznawać kubaturę, strukturę i fakturę wyjątkowych obiektów architektonicznych.
Uczestnicy projektu działali w ramach wybranych budynków znajdujących się w przestrzeni miejskiej, które stanowią wizytówkę miasta. Na podstawie zebranego materiału badawczego zwizualizowali normatywny obraz przestrzenno-sensoryczny z informacją graficzną na temat konkretnego budynku oraz jego makietę wydrukowaną na drukarce 3d.
Grafiki są połączeniem nowych technik artystycznych takich jak druk 3d, grafiki cyfrowej oraz tradycyjnych technik: suchej igły i serigrafii. Tak powstała forma użytkowa będzie uzupełnieniem mapy topograficznej 3d, makiety miasta wizualnego, skonstruowanego na semantyce zmysłów.
Uczestnicy projektu: Karolina Banicka, Inga Grabowska, Oleksandra Holynska, Patrycja Kujawińska, Maria Nalewaj, Mateusz Martek, Amelia Słowik, Hanna Szabłowska, Matylda Zboińska
Kuratorki: Joanna Czołgosz, Monika Pyszczyńska