Plaża żeńska – Frakcja na wyjeździe 


26.06.2021 - 28.06.2021

Artystki: Monika Czarska, Roksana Kularska-Król, Alicja Kujawska, Anka Leśniak, Aurelia Mandziuk, Beata Marcinkowska, Marta Ostajewska 

Uczestniczki rezydencji podczas miesięcznego pobytu pracowały nad strategiami artystek w czasach kryzysu. Odniosły się do zjawiska narastania tendencji separatystycznych, tęsknoty za „tradycją”, oznaczającą w rzeczywistości umocnienie postaw nacjonalistycznych, patriarchalnego porządku w życiu i ograniczeniu wolności twórczej. Artystki realizowały działania artystyczne oparte o archiwa, biografie oraz prac typu site-specific. 

Frakcja – międzypokoleniowa grupa artystek i teoretyczek sztuki założona w 2016 roku w Łodzi. Grupa działa przy Stowarzyszeniu Sztuka i Dokumentacja. Frakcja zrzesza artystki działające indywidualnie na polu sztuki na pograniczu takich dziedzin jak sztuka instalacji, performance, video-art, malarstwo, rzeźba, czy research as art. Celem grupy jest popularyzacja sztuki tworzonej przez kobiety, zarówno poprzez wspólne wystawy członkiń grupy, jak i spotkania oraz dyskusje dotyczące obecności kobiet na polu sztuk wizualnych. Grupa ma charakter demokratyczny, nie posiada liderki, wszystkie decyzje podejmowane są wspólnie poprzez rozmowy i głosowania. Tematy interesujące członkinie grupy to m.in. problematyka feministyczna i działania w dialogu z konkretną przestrzenią. 

Kuratorka: Weronika Teplicka 

 

 

 

 

Centrum Aktywności Twórczej
59 814 60 89

Gen. Zaruskiego 1 A

76-270 Ustka

26.06.2021 - 28.06.2021

wernisaż

25.06.2021

17:00