Bezpośrednim odniesieniem dla obrazów Piotra Nowińskiego był natura i górskie pejzaże malowniczych okolic Dunajca, którym nadał nieoczekiwany wyraz. Największą inspiracją okazały się kamienie, ich kształty, barwy, gra światła. Piotr Nowiński nie tyle odtwarza górskie pejzaże, co przetwarza, nadając im nieoczekiwane rytmy i kształty. Patrzy na górskie potoki, strumienie i rzeki, stąpa po kamieniach, zachwyca się otoczeniem, powracając do ważnych pytań o relacje między naturą a sztuką, a może nawet między naturą i kulturą. Jak zmienia się sztuka po zerwaniu odniesień do natury? Czy to zerwanie jest w ogóle możliwe? Jego prace są jak tajemnica, na którą na wystawie można znaleźć odpowiedź. Artysta inspiracji do tworzenia prac szukał w okolicach Dunajca.
Doszukuję się tam form ludzkich sylwetek rzucanych poprzez cień na kamienie, są one zniekształcone, pomieszane, ale nadają symbol postaci lub rodziny spacerującej brzegiem rzeki. Malując fragmenty krajobrazu górskiej rzeki, szukam jakichś szczegółów na kamieniach, linii czy barwnych plam, które nadają nowego, nieoczekiwanego wyglądu tym elementom natury, sprawiają, że nawet kamienie wydają się być żywe poprzez ustawiczną zmianę wyglądu, na przykład dzięki grze światła i cienia. Staram się odzwierciedlić nie samą naturę, co moje postrzeganie jej – jako wciąż zmieniającej się, tworzącej od nowa. Intensywne kolory nie występujące w rzeczywistości lub wprost przeciwnie, rozmydlone barwy, oddają moje wrażenia, gdy zanurzam się w górskich widokach. Czasami wrażenia te nie tyle oddaję, co tworzę podczas malowania obrazu, na przykład rozlewając farbę na płótnie i wydobywając z takiej plamy kształty kamieni. W pracach swych próbuję przedstawić piękno prostoty, jaką widzę w rozsypanych kamieniach, a zarazem próbuję oddać moje zaciekawienie, a wręcz fascynację, zmieniającym się światem natury.
Piotr Nowiński
Piotr Nowiński urodził się w Warszawie i tu ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych. W 2011 roku uzyskał tytuł doktorski na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. Obecnie jest prodziekanem Wydziału Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Prowadzi Pracownię Komiksu Multimedialnego i Gier2D oraz Pracownię Rysunku. Zajmuje się zarówno pracą dydaktyczną, jak i artystyczną – malarstwem, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Rumunii, Francji, Japonii, Chinach i Niemczech. Jest kuratorem artystycznym Międzynarodowych Plenerów Malarskich i Sympozjów Kultur Lokalnych w Starym Sączu.