Piotr Młodożeniec. Facet, fala i kwadrat


29.09.2023 - 27.10.2023

Galeria Sotto 63 prezentuje wystawę prac Piotra Młodożeńca pod tytułem „Facet, fala i kwadrat”. To okazja, by bliższej poznać twórczość tego niezwykłego artysty, wyróżniającego się niepowtarzalnym stylem, szeroko już rozpoznawanym w świecie sztuki. Wystawa prezentowana w galerii stanowi przekrój twórczości Piotra Młodożeńca. Prace zostały dobrane tak, aby przybliżyć odbiorcom najbardziej charakterystyczne elementy pracy artysty, ich znaczenie i wyjątkowość.

Jednym ze znaków rozpoznawczych twórczości Piotra Młodożeńca jest dynamiczna, niezwykle ekspresyjna paleta barw. Kolory emanują z obrazów i natychmiast przyciągają wzrok odbiorcy. Artysta doskonale posługuje się kontrastami i zestawieniami kolorystycznymi, co nadaje jego pracom niezwykłej energii. Przyglądając się jego twórczości, można odnaleźć w niej zarówno radość i ekscytację, jak i melancholię. Kolory stają się językiem, którym artysta wyraża swoje myśli i uczucia. To jakim jest i jakim się czuje, dlatego niektóre prace pozbawia barw, pozostając w monochromii.

Młodożeniec często sięga po technikę rastrowania. Dzięki temu jego obrazy nabierają dynamiki i ruchu, co w połączeniu z doborem barw sprawia, że prace wibrują i wchodzą w bezpośrednią interakcję z widzem. Kropki łączą się w pulsującym tańcu, stając się niemal hipnotyzujące.

Artysta umieszcza na obrazach zagadkowe postaci i kształty, które pojawiają się w różnych kontekstach. Figury stanowią serce i duszę wielu jego dzieł, które zdają się opowiadać swoją własną historię. To właśnie one często stanowią źródło inspiracji, od których zaczyna się całe dzieło. Kształty, formy, a czasami też odnośniki do rzeczywistości zawierają swój własny przekaz. Jest to zaproszeniem do osobistego dialogu z dziełem sztuki i analizy. Artysta często nawiązuje do tych elementów w tytułach swoich prac. Tytuły stają się mostem między widzem a dziełem, sugerując pewne ścieżki interpretacyjne i pozostawiając jednocześnie przestrzeń dla wyobraźni.

Wszystkie te elementy tworzą niezwykły mikrokosmos w twórczości Piotra Młodożeńca, który teraz możecie Państwo oglądać na wystawie „Facet, fala i kwadrat”. Serdecznie zapraszamy Państwa w fascynującą podróż artystyczną przez twórczość Piotra Młodożeńca. Niech ta wystawa stanie się inspiracją i źródłem nowych artystycznych doznań.

Kurator wystawy: Karolina Żebrowska

Piotr Młodożeniec (ur. 17 lipca 1956 w Warszawie) – polski grafik, malarz, rysownik i ilustrator.  Absolwent ASP w Warszawie na kierunku grafiki. Pochodzi z artystycznej rodziny malarzy, jest synem Jana i bratem Stanisława Młodożeńców.

Piotr Młodożeniec jest jednym z prekursorów wykorzystania w grafice techniki i obrazu komputerowego. Wpływ na jego twórczość miał rozkwit pop-artu i neoekspresjonizmu lat 80., a także twórczość dwóch grafików, mistrzów plakatu - Jana Młodożeńca i prof. Henryka Tomaszewskiego. Inspiruje się także graffiti, co ma odzwierciedlenie w jego dziełach.

W pracach artysty dominuje żywa kolorystyka, która mieszana jest z charakterystycznymi elementami, takimi jak rastrowanie czy symboliczne postaci, umieszczone w obrazach w różnych kontekstach.

Jest autorem legendarnego symbolu Coexist, który wykorzystany został w trasie koncertowej zespołu U2. Zaprojektował także grafiki na ścianach zatorowych trzech stacji, drugiej linii metra w Warszawie (obok Wojciecha Fangora, który był autorem grafik innych stacji).

Jest laureatem licznych nagród, m.in. Grand Prix Festiwalu Plakatu w Chaumont 1993 r., srebrny medal na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie 1998 r.

Galeria Sotto 63

ul. Piękna 15/63

00-549 Warszawa

29.09.2023 - 27.10.2023

wernisaż

29.09.2023

18:00