Malowanie jest jego pasją od najmłodszych lat. Na poważnie ta przygoda zaczęła się w 2013 roku od systematycznego uczestnictwa w zajęciach Pracowni Malarstwa i Rysunku w Domu Kultury w Łapach pod kierunkiem Dariusza Gumowskiego.
Malowanie daje mu możliwość eksploracji swojej wyobraźni, swobodną wypowiedź i interpretację, kreuje rzeczywistość oraz ma działanie terapeutyczne. Odkąd regularnie tworzy, sukcesywnie otwiera się na świat dźwięków, co zdecydowanie pomaga mu w codziennym funkcjonowaniu. Ten rodzaj arteterapii ułatwił mu komunikację z innymi ludźmi i pomógł w budowaniu pozytywnego nastawienia do świata.
Piotr pracuje w różnych technikach plastycznych: rysunku, malarstwie temperowym, olejnym, plakatowym. Podczas białostockiej wystawy pokazujemy malarstwo figuratywne o intensywnych, nasyconych i wyszukanych barwach z charakterystycznym wyrazistym kontrastem. Prace ujawniają subiektywizm w odczuciach i sposobach ich artystycznego wyrazu, mają dużą dawkę ekspresji.
Piotr Jamiołkowski podejmuje różne tematy: pejzaże, portrety, martwe natury. Pojawiające się postacie i zwierzęta są ze sobą w korelacjach, w ruchu. Autor ilustruje zdecydowanie ze świadomą rezygnacją z przedstawiania form obserwowanych w naturze, przerysowuje, a nawet buduje napięcie, wykorzystując deformację.
Mieszka w Sokołach – w malowniczej miejscowości na skraju Podlasia, w powiecie wysokomazowieckim. Termin wystawy zbiega się z trzydziestymi urodzinami Piotra.