Paweł Ryżko. Bękarty 2010-2024


20.12.2024 - 01.02.2025

‚Bękarty’ są zwyczajową nazwą na plakaty niemające swojego zleceniodawcy. Tworzone wyłącznie z artystycznej potrzeby i wykorzystujące papierowy nośnik jako medium. Są zarazem wyrazem artystycznej autonomii jak i rezultatem potyczki, jaką artysta – projektant toczy z ograniczeniem, jakim jest format.
Na wernisażu odbędzie się premiera albumu Paweł Ryżko "Plakaty / Posters 2010-2024". Album, w którym znajdziemy 80 prac artysty, jest wynikiem współpracy studia Kukugrafika i BD Gallery (dawniej Brain Damage), słynących z bezkompromisowego podejścia do jakości swoich publikacji. Obwoluta projektu Sainera (Przemysława Blejzyka) została wykonana techniką sitodruku, z ręcznie wklejonymi oryginalnymi grafikami. Są także egzemplarze w wersji kolekcjonerskiej – tu każda okładka ma unikatową grafikę, stworzoną metodą szablondruku.
„Pomimo pozornie lekkiej formy dekonstrukcje w pracach Ryżko są przemyślane i dalekie od beztroskiej zabawy. Projekty dotykają istotnych, współczesnych problemów, takich jak: przemoc, nietolerancja, prawa kobiet, kapitalizm i religia. Artystyczny język Ryżko jest uniwersalny i skutecznie przekazuje społeczną krytykę oraz zaangażowanie, nawet w pozornie abstrakcyjnych formach wizualnych. Geometryczne figury w jego dziełach stają się nośnikami buntu, a znaki graficzne – ważnych manifestów.” (Cezary Hunkiewicz)
„Lekka w formie, ale nie uciekająca od trudnych tematów; czerpiąca z przeszłości, ale wolna od taniego sentymentalizmu i stylizacji. Taka jest cała twórczość Pawła, na której przez kolejne lata uczyłem się, jak pracować ze sztuką w przestrzeni publicznej, jak angażować mieszkańców i jak opowiadać o ważnych sprawach”. (Michał Kubieniec)
„Jego konsekwentny minimalizm stał się środkiem do redefinicji plakatu jako medium. Centralne kompozycje, swobodnie i z gracją balansujące między plakatem a znakiem, coraz częściej wypełniają ramy projektu i wchodzą z w dialog z jego formatem. Kompozycje Pawła są podporządkowane językowi graficznemu, którego największą zaletą jest minimalizm, skromność i autentyczność. Znajduje się w nich jedynie to, co niezbędne.” (SAINER / Przemysław Blejzyk)
„Pierwsza warstwa jest znajoma i przyjazna. Pozostawia jednak okruch niepewności, który zachęca, żeby sięgnąć głębiej: pod płaską i harmonijną kompozycję form i kolorów, która cechuje styl projektowania Pawła. To właśnie w tym wielowarstwowym języku Paweł osadza głębokie znaczenie i refleksje na temat świata. W jego pracach można znaleźć emocje i myśli krytyczne o przyziemnych historiach i szerszych relacjach społecznych." (Axel Void)

Paweł Ryżko
Plakacista, muralista, malarz. Urodził się w 1984 roku w warszawskiej dzielnicy Bródno. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie w 2011 roku obronił dyplom w Pracowni Plakatu prof. Sławomira Iwańskiego. W pracach Pawła Ryżko kompozycje płaskich kolorów i geometrycznych kształtów nabierają nieoczywistych, symbolicznych znaczeń, często zacierając granice między abstrakcją a figuratywnością. Czerpiąc z awangardowych tradycji projektowania oraz urban artu, stworzył swój unikalny język wizualny. 
Mieszka i pracuje w Warszawie.przez pięć lat współpracował z grupą Twożywo, lecz szybko odnalazł własny styl, nawiązujący najmocniej do tradycji konstruktywizmu. Realizuje się głównie w medium plakatu, ale tworzy też murale czy oprawy muzycznych wydawnictw. Zaprojektował m.in. okładki albumów: Franka Zappy Hammersmith Odeon, wydanego z okazji 70. rocznicy urodzin artysty, Pawła Szamburskiego, Lao Che, LXMP czy Polskiego Piachu. 
Swoje projekty prezentował na wystawach solowych i zbiorowych m.in. w: Miami, Sztokholmie, Berlinie, Pradze, Mińsku, Paryżu, Kijowie czy Budapeszcie . 

BD Gallery

Puławska 31

Warszawa

20.12.2024 - 01.02.2025