Paweł Orłowski. Pink Bot


18.05.2024 - 30.09.2024

Paweł Orłowski BOT - rzeźby, które prowokują dyskusję.

Instalacja to idea równości w przestrzeni publicznej.
Seria BOT, autorstwa Pawła Orłowskiego, jest wynikiem jego wieloletnich poszukiwań artystycznych, które rozpoczął w 2008 roku. Cykl składa się z siedmiu, trzy i pół metrowych, monumentalnych rzeźb, przywołujących skojarzenia z marvelowskimi, mocno umięśnionymi superbohaterami, ale w monochromatycznym różowym kolorze w sposób stereotypowy skojarzony z kobiecością. Ich zgeometryzowana forma, przypominająca siatkę trójwymiarowego modelu w grafice (low poly), ukształtowana została z metalowych wielokątów. Ten charakterystyczny dla artysty sposób realizacji rzeźb stał się jego znakiem rozpoznawczym.

Ta uproszczona, pozbawiona detali forma, komunikuje nie tylko język wizualny, ale też służy zobrazowaniu skrótowych idei i treści w dzisiejszych czasach.

Projekt BOT powstał w idei zaangażowanej społecznie inicjatywy artystycznej. Związany jest z planowanymi prezentacjami w przestrzeni publicznej w Polsce i za granicą, które będą realizowane w latach 2024-2030. Każda z poszczególnych odsłon projektu służyć będzie wywołaniu szerokiej dyskusji na temat opracowany wspólnie z kuratorką i koordynatorką projektu Katarzyną Rij. Jak podkreśla Paweł Orłowski: W mojej działalność artystycznej istotna jest interakcja prac z otoczeniem. Uważam, że rzeźba nie tyle wizualnie wzbogaca przestrzeń publiczną, ale powinna być punktem wyjścia do dyskusji o sztuce oraz ważnych i aktualnych tematach społecznych. Moje prace nie są pomnikami bohaterek i bohaterów, nie służą upamiętnieniu wydarzeń historycznych czy treści pochwalnych czy dziękczynnych. Ich bohaterami są wszyscy i nikt.

Pierwszą odsłoną cyklu PINK BOT, który zostanie pokazany w ramach indywidualnej wystawy artysty w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu w maju tego roku jest początek dyskusji. Otwarcie wystawy odbędzie się 18 maja 2024 roku o godz. 18.00. Instalacja ma swoją premierę pod kuratorskich okiem Katarzyny Rij oraz Pawła Witkowskiego z MCSW Elektrownia. Artysta z premedytacją posługuje się stereotypami, tak aby skutecznie dotrzeć do odbiorców i sprowokować ich do zabrania głosu w dyskusji. Zestawia ze sobą dwa sprzeczne komunikaty wyrażane za pomocą formy i koloruKształt tytułowego BOTA przywołuje muskularną postać męską, którą symbolicznie rozbija” kolor różowy, kojarzony z kobiecością. Te intencjonalne uproszczenia służą skróceniu drogi w komunikacji z widzem - pisze Rij w tekście kuratorskim.

Projekt PINK BOT ma na celu zwrócenie uwagi na problem nierówności płci w naszym społeczeństwie. Dla artysty idea równość jest istotna dla rozwoju społeczno-kulturowego, jak również dla budowania szacunku międzyludzkiego. Projekt zakłada także, że płeć kulturowo-społeczną należy postrzegać w sposób bardziej elastyczny i otwarty. Nie powinna ona natomiast determinować przypisywania ról czy zachowań, które często nadawane są kobietom i mężczyznom przez wzorce kulturowe i idee utrwalone historycznie przez społeczeństwo. PINK BOT to promowanie idei równości w przestrzeni publicznej. Wystawa został przygotowana przy współpracy z Van Rij Gallery i będzie miała swoja kontynuację w przestrzeniach publicznych gdzie również stanie się punktem wyjścia nad poruszanymi tematami równości i równouprawnienia - podkreśla Katarzyna Rij.

 

 


 

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
048 383 60 77

ul. Kopernika 1

26-600 Radom

18.05.2024 - 30.09.2024

wernisaż

18.05.2024

18:00

Patronat medialny