Paweł Myszka – Czarne na czerwonym jedzie po zielonym


14.11.2020 - 28.02.2021

Przymiotniki najlepiej odzwierciedlające twórczośd Pawła Myszki to: niesforna, psychodeliczna,energetyczna, radosna. Po latach pracy w reklamie, artysta postanowił realizowad własną wizję artystyczną, mającą źródłow osobistych fascynacjach. Sztuka Pawła Myszki odwołuje się do nurtów: abstrakcji, ekspresji, popartu i street artu. Artysta znajduje inspirację w fenomenach kultury masowej i młodzieżowej takich jak graffiti czy muzyka alternatywna. Tworzy kompozycje w dużej mierze improwizowane. Są to powstające pod wpływem muzyki wizje, w których pośród abstrakcyjnych, kolorowych form pojawiają się czasem ekspresyjne rysunki m. in. twarze – uzupełnione komentarzem słownym.

Obrazy Pawła Myszki cechuje intensywnośd kolorystyczna plakatu oraz pierwiastek chaosu występujący w graffiti. Niektóre prace przywołują na myśl zgiełk obecny w muzycznych klubach, i panującą w nich energetyczną atmosferę. Artysta wykorzystuje swoje doświadczenie graficzne w pracy nad kompozycjami malarskimi. Używa tabletu zamiast szkicownika i wprowadza do malarstwa efekty właściwe narzędziom cyfrowym. Tym samym robi rzecz odwrotną niż twórcy programów imitujący tradycyjne narzędzia rysunkowe i malarskie. Efekt jaki uzyskuje to połączenie nerwowej kaligraficznej kreski z wycinankową, pop-artową estetyką.

Wystawa zatytułowana jest: „Czarne na czerwonym jedzie po zielonym”. Tytuł oddaje charakter twórczości Pawła Myszki. Podobnie jak obrazy może byd odbierany abstrakcyjnie lub stanowi zagadkę, która ma wiele rozwiązań. Artysta zaczerpnął tytuł wystawy z tekstu piosenki Kory i Püdelsów pt.„Hoża Moyra” (1988). Jednakcytat ten pochodzi z durnego dowcipu z lat 70-tych, opisanego w książce Edwarda Stachury pt. „Się”(1977). Co ciekawe- ta zagadka/dowcip stanowiła podprogową reklamę czeskich skuterów Jawa!

Wystawa składa się z 18 obrazów z lat 2016-2019, z czego 8 prezentowane jest po raz pierwszy publiczności. Najnowsze prace zostały wzbogacone o element geometryczny, który przenika się z malarskim gestem porządkując i harmonizując kompozycję. Artysta stara się znaleźd równowagę między tym co regularne, a nieprzewidywalne.

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
16 678 50 61

Aleje XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1

37-700 Przemyśl

14.11.2020 - 28.02.2021