Wystawa malarstwa Patrycji Piętki, która w swojej twórczości często wykorzystuje motyw nocy oraz vanitas związany z przemijaniem. Jej cykle malarskie wywołują u odbiorcy uczucie melancholii i niepokoju. W czuły sposób oddaje emocjonalność natury. Swoje inspiracje czerpie również z kultury filmowej, podążając za psychologią bohaterów i specyfiką budowania napięcia, symboliki i niedopowiedzeń ukrytych w warstwach rzeczywistości.
"Bez końca wcielam się w postać gawędziarza i próbuję po raz kolejny opowiedzieć, jak było naprawdę. Uważam, że wszystko co już się wydarzyło, pozostawia ślad – łunę energii, kumulację gwałtownych gestów, powtarzalnych sekwencji. W przestrzeni nigdy nie pozostaje wyrwa, pustka po obecności, płaska próżnia w powietrzu. Fuzja ciepła i tarć nie znika, wypełnia ją coś innego. To niewidzialny ruch w przestrzeni, który w zapętleniu odtwarza jeszcze fragmenty życia i obecności. Pozostaje na odchodzących, porośniętych pleśnią, strzępach tapet opuszczonego domu. Na rękawiczkach prababki. Truchle lisa, pożeranego przez brunatny piach i zarastanego przez leśne korzenie paproci.
Istotą mojego malarstwa jest próba uchwycenia i materialnego zbadania tego, co dawne wierzenia czy ruchy ezoteryczne mają do powiedzenia na temat duszy. Usiłuję zwizualizować formalnie emanacje sił życiowych, które przechodzą transformację, uwalniając się w momencie granicznym. Swoistą licentia poetica stała się dla mnie turkusowa, opalizująca poświata, której obecność zawieram w przedstawieniu malarskim, budzącym skojarzenia z elementem magicznym."
Patrycja Piętka – urodzona w 1998 roku, dzieciństwo spędziła w domu rodzinnym w Bystrej k. Bielska-Białej. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Mirosława Sikorskiego o tytule „Vargtimmen/Godzina wilka” (2022). Od 2020 roku studiuje również scenografię na Wydziale Malarstwa ASP. Brała udział w wystawach „PUZZLE” w programie Tygodnia Kultury Polskiej w Zalaegerszeg (Węgry, 2019); „Na wyciągnięcie ręki” podczas Cracow Art Week KRAKERS 2019: SKOK
KRAKERS (2019); „Rysunkiem o rysunku” w ramach wystawy „Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej ASP” organizowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie.
Pierwszym indywidualnym pokazem prac artystki była wystawa „Głębia” (Art Agenda Nova, 2021). Artystka mieszka i pracuje w Krakowie, związana jest z krakowską Art Agenda Nova.
"Kładziesz się i czekasz na sen. Nie zasypiasz od razu."
Kuratorka: Małgorzata Gołębiewska, współpraca: Katarzyna Mierzwińska
Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium
2 lutego – 5 marca 2023
wernisaż: czwartek, 2 lutego 2023, godz. 19.00