Galeria Antiqua et Moderna zaprasza na wystawę prac Romana Artymowskiego (1919-1993), malarza i grafika reprezentującego nurt sztuki abstrakcyjnej. Artysta uprawiał malarstwo sztalugowe i ścienne oraz grafikę artystyczną i użytkową. W kameralnej przestrzeni galerii na Freta można zobaczyć prace z cyklu „Pejzaże włoskie” – miniatury z końca lat 50. wykonane w technice enkaustyki z wykorzystaniem wosku pszczelego, akrylowe pejzaże solarne inspirowane podróżami artysty na Bliski Wschód, a także akwarelowe collage.
Abstrakcyjne kompozycje Romana Artymowskiego w nieoczywisty sposób łączą się z tradycją sztuki pejzażowej. „Prace moje są zazwyczaj pejzażami, a właściwie wspomnieniami miejsc i nastrojów, które staram się ująć w sposób jak najbardziej prosty. Graniczą one zresztą ze znakiem, względnie mają znaczenie symbolu” – wyjaśniał artysta.
Artymowski jest twórcą zasłużonym dla powojennego oblicza warszawskiego Starego Miasta. W latach 1953-1956 uczestniczył w tworzeniu monumentalnych dekoracji tutejszych kamienic. Za prace te wraz z zespołem otrzymał w 1953 roku Nagrodę Państwową II Stopnia. Do jego realizacji należą polichromie kamienic Rynku Starego Miasta oraz kamienicy przy ul. Kościelnej 7/9, sgraffito domu przy ul. Nowomiejskiej 4/6/8 oraz mozaika budynku przy ul. Mostowej.
Artysta był pedagogiem kilku uczelni artystycznych w kraju i za granicą. Od 1950 roku związany był z warszawską Akademią Sztuk Pięknych. W latach 1983-1984 pełnił funkcję rektora stołecznej uczelni.
Wystawie towarzyszy ilustrowany katalog z tekstem kuratorskim.
kuratorki: dr Karolina Prymlewicz, Mira Rupocińska