Ostatni nieznany ląd. Kamil Moskowczenko


19.10.2023 - 12.11.2023

Warszawska Galeria ASPEKTY zaprasza na wystawę prac Kamila Moskowczenko, której kuratorem jest Paweł Bień. Obaj zapraszają na wspólne eksplorowanie ostatniego miejsca, którego jeszcze nie odkrył w całości człowiek – własnego wnętrza. 
„Komentatorzy widzieli w obrazach Moskowczenki „granice naukowego poznania, moment przemiany i utrwalania, wyrażane abstrakcją malarską w jej specyficznym języku metafor”, dla mnie malarstwo wrocławskiego artysty zaczyna się tuż za ściśle rozumianą naukowością. Wychodzi od wizualnego faktu i drogą subiektywnej pracy dochodzi do obrazowej interpretacji. Obraz staje się faktem i dalej to my, drogą równie subiektywnej analizy, dociekać możemy sensów abstrakcyjnych światów. 
Co więcej - wspaniały paradoks malarstwa Moskowczenki polega na tym, że jest ono konsekwentnie nieprzedstawiające, choć w istocie przedstawia proces zdumiewająco realny – głęboką zmianę niegdysiejszego poruszenia. Abstrakcyjny obraz wydaje się więc finałem osobistego procesu, u progu którego stoi własne przeżycie, a którego proteuszową naturą jest przemiana.” (Paweł Bień, Poruszenia i zmiany)

Malarstwo Moskowczenko jest próbą penetrowania rzeczywistości wewnętrznej. Jak sam mówi, jego obrazy są zapisem odczuć i relacjonowaniem intencji. Sięga do głębi, stara się zbadać i poznać zasoby ukryte we wnętrzu każdego z nas. Kieruje nim przekonanie, że człowiek poznał i odkrył już niemal wszystko. Ostatnim niezbadanym bastionem jesteśmy dla siebie my sami. Może to właśnie pora na konfrontację z Tajemnicą? 

Kamil Moskowczenko (ur. 1983) - Artysta, kurator, nauczyciel akademicki. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Piotra Błażejewskiego obronił w 2009r. Od 2011 pełnił funkcję asystenta, a następnie adiunkta w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Od 2011 uczestniczył w  projekcie artystyczno-badawczym “Silesium”, poświęconym reinterpretacji historycznej i kulturowej kondycji Dolnego Śląska za pomocą współczesnych środków artystycznych. W latach 2005 -2017 związany był z wrocławskim przeglądem sztuki „ SURVIVAL ”. W latach 2015 – 2018 współpracował z Fundacją Sztuki Współczesnej ArtTransparent oraz Tokijską fundacją Art Traces Gallery.

W swojej twórczości wykorzystuje realizacje malarskie, obiekty i instalacje oraz performance. Jego obrazy można przyporządkować dwóm cyklom: poświęconemu ekspozycji wartości wizualnej tworzywa malarskiego oraz eksploracji obrazu podświadomego. Performance to przede wszystkim projekt „Pendulum” realizowany od 2012 roku oraz inne, skoncentrowane na definiowaniu granic naukowego poznania. W realizowanych obiektach i instalacjach odnosi się do nowych ujęć podstawowych zjawisk naturalnych, takich jak kierunek upływu czasu czy grawitacja.
Pracę doktorską zatytułowaną Moment przemiany – abstrakcja malarska jako przejaw energii archetypu obronił w 2018 roku. 
Moskowczenko brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m. in. „Palimpsest” w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze (2012), „Endemity i dezele” w Galerii Warzywnik w Gdańsku (2015), „W co można tu uwierzyć”, Mieszkanie Gepperta we Wrocławiu (2016), „Wrocław konkretny. Dzieła z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych” w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (2017). 
Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych, m. in. w zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. 
Paweł Bień (ur. 1994) to poeta, historyk sztuki i kulturoznawca. Absolwent MISH na Uniwersytetach Wrocławskim i Warszawskim. Laureat kilkunastu nagród poetyckich, miedzy innymi im. Władysława Broniewskiego (2015), Bolesława Leśmiana (2017), finalista konkursu im. Jacka Bierezina (2018). Zdobywca licznych wyróżnień poetyckich, między innymi wyróżnienia w konkursie Wieczór Młodych Poetów w ramach Miłosz Festival w Krakowie (2018) oraz II Nowy Dokument Tekstowy (2020) organizowanym przez Instytut Literatury.



Galeria Aspekty
513 147 664

Aleje Ujazdowskie 16

00-478 Warszawa

19.10.2023 - 12.11.2023

wernisaż

19.10.2023

19:00