One_Ona | Kobiety o Kobiecie - wystawa zbiorowa


08.03.2020 - 11.04.2020

One? To polskie artystki, każda reprezentująca różnorodną – inną - stylistykę i indywidualne podejście do uprawianej przez siebie sztuki. To, co łączy je wszystkie to Ona – Kobieta. Kobieta i Kobiecość. Kobieta jako temat. Kobieta jako przedmiot i podmiot sztuki. Przy czym – nawiązując nieco do Epistemologii – relacja w tym ostatnim staje się niejednoznaczna, intrygująca – a nawet enigmatyczna - gdy Kobieta-artystka jest jednocześnie podmiotem-obserwatorem i przedmiotem, czyli istotą przez siebie „badaną” w swojej twórczości.

Cóż może się „zdarzyć” na płótnie bądź papierze, kiedy nastąpi takie ‘zespolenie' artystki z tematem? Przeniesienie? Simone de Beauvoir twierdziła, że „kobieta jest Prawdą, Pięknem, Poezją, jest wszystkim. Jeszcze raz – Wszystkim pod postacią Innego, Wszystkim, z wyjątkiem siebie.” W powyższej myśli de Beauvoir kryje się słodko-gorzka prawda o sposobie postrzegania kobiety poprzez utarte i wciąż funkcjonujące wzorce kulturowe i społeczne: które z jednej strony – a jakże – każą widzieć Kobietę jako (czy też poprzez) uosobienie wyższych idei (bądź, odwrotnie, jako symbol prymitywnych instynktów), z drugiej zaś nie dostrzegają, być może negują, lub po prostu nie potrafią nazwać, określić prawdziwej „tożsamości” Kobiety, odnaleźć jej immanentność.

Kim jest zatem Kobieta? Czy możemy oddzielić poetyckość Kobiety jako Mitu, wciąż podejmowaną w sztuce, i ukazać ją jako Istotę-samą-w-sobie? I wreszcie, czy kobiety-artystki mają tę przewagę w dotarciu do samej istoty kobiety, ponieważ - w odróżnieniu od mężczyzn, nie cechuje ich ta specyficzna (neurotyczna) fiksacja na punkcie „Płci pięknej”? Natomiast aspekty bycia Kobietą i bycia Kobietą w świecie nie są im obce? Te pytania stanowią pomysł samej wystawy i być może przyczynek do dyskusji.

W wystawie wezmą udział: Joanna Babula, Anna Halarewicz, Katarzyna Karpowicz, Anna Karpowicz-Westner, Magda Kwapisz-Grabowska, Monika Mysiak, Joanna Sarapata, Katarzyna Szydłowska, Viola Tycz, Laura Wasilewska, Marta Węg, oraz Ewa Zwarycz. Stylistyka prac jak i ujęcie tematu przez malarki, biorące udział w przedsięwzięciu, są różne, tak jak inna jest osobowość każdej z artystek. To, co je wszystkie łączy, to fakt, iż w ich pracach Kobieta nie jest metaforą „Innego” czy też „Inne” nie reprezentuje Kobietę. Kobieta jest Istotą-Samą-w-Sobie.

(materiały prasowe)

Platon Galeria Sztuki
71 797 02 50

Krupnicza 13

50-075 Wrocław

08.03.2020 - 11.04.2020

Patronat medialny