On Art Festiwal w Aptece Sztuki


05.07.2023 - 30.08.2023

Festiwal On Art to filmowe święto dla miłośników sztuki i kina, które odbywa się jednocześnie w wielu ważnych dla kultury miejscach w Polsce. W tym roku zawita także do Galerii Apteka Sztuki. To ogólnopolski przegląd w formule kin letnich. 

On Art to projekcje nowych, najciekawszych filmów o sztuce powstających na całym świecie. W Aptece Sztuki zaprezentowanych zostanie 14 wybranych tytułów: filmów fabularnych, dokumentalnych, animacji i wideo-art’u.

W każdą środę przez całe wakacje między 5 lipca a 30 sierpnia o godz. 18.00 Apteka Sztuki zaprasza na seanse filmowe, z których każdy będzie poruszał temat sztuki.
Napisy wyświetlane będą w języku angielskim.

Program:
5 lipca - temat: POP/ART.
In real life I have a nose
Zjawisko komiksów internetowych, które stały się jedną z form sztuki cyfrowej. Przyjmują one postać którkich form, skupionych wokół osobistych przeżyć i tamatów, takich jak: depresja, rasizm, seksizm i kwestie płci. Zmagając się z osobistymi problemami, reżyser Stephane Kaas próbuje zrozumieć swoje emocje, tworząc własny komiksowy pamiętnik.
The Hummingbird
Historia Bertheta One, graficiarza i twórcy komiksów, skazanego na 10 lat więzienia za napady. To właśnie w więzieniu ujawnił się jego niezwykły talent.

12 lipca - temat: CIAŁO: PODMIOT I PRZEDMIOT
The Way to Be: Barbara T. Smith's Art of Transformation
Prace Barbary T. Smith docierają do samego rdzenia ludzkiej natury: w tym seksualności, fizyczności, stanów duchowych, a także technologii i śmierci. Film opowiada o kilkudziesięciu latach życia artystki, które były naznaczone wstrząsami oraz rozwojem jej najbardziej pionierskich prac, w tym sztuki ksero i radykalnych wczesnych performansów.
Medusa’s Gaze
Modelki i modele. Zastygają w bezruchu i wydaje się, że nie biorą udziału w procesie tworzenia. Ale to dzieki nim powstają kolejne dzieła sztuki. Ich nagość przyciąga uważne spojrzenia twórców, próbujących zbadać, dostrzec i uwiecznić każdy szczegół bezbronnego ciała. (Uwaga: nagość).

19 lipca - temat: WIECZÓR Z ANIMACJĄ
The two Bérénices of Réjean Ducharme
Ilustrowany animacjami wywiad z 1967 roku, w którym kobieta o imieniu Bérénice wspomina swoje spotkanie z pisarzem Réjeanem Ducharme. Główna bohaterka jego powieści „Swallowed” również nazywa się Bérénice.
Death and Herring
Animacja opowiadająca historia o tym, jak śledź opłynął krąg życia i śmierci. I o tym, co się dzieje, gdy umiera babcia. Fabuła oparta na prawdziwych wydarzeniach.

26 lipca - temat: KAFKA PO POLSKU
Pure Baroque
Krótka historia dziejąca się w ludzkiej głowie, gdzie wczoraj zderza się z jutrem, tworząc dzisiaj.
The Metamorphosis
Dziewczyna czuje, że coś wewnątrz zaczęło ją zmieniać. Depresja według powieści Franza Kafki „Metamorfoza”

2 sierpnia - temat: ARTYŚCI I ICH DOROBEK - Witold Kaczanowski
Na krawędzi - Witold K
Sylwetka polsko-amerykańskiego artysty Witolda Kaczanowskiego. Jego ojciec był dyrektorem Szpitala Psychiatrycznego w Tworkach pod Warszawą, gdzie artysta spędził dzieciństwo pod okupacją niemiecką. W 1964 r. przemycał na Zachód rękopisy pisarzy dysydentów z Polski i Związku Radzieckiego, przez co przez wiele lat nie mógł wrócić do Polski. W 1967 roku Pablo Picasso namalował jego portret.

9 sierpnia - temat: TEMAT: WIECZÓR Z ANIMACJĄ II
Deadline
Pisarz mieszkający w sercu lasu szuka odpowiedzi na pytanie o czas i jego niedostatek.
The Better Angels
Młody żołnierz próbujący uciec od okropności wojny znajduje opuszczony dom, a w jego murach pochłania go muzyka, opowiadająca wydarzenia, które mogły się ziścić.

16 sierpnia - temat: RELACJE RODZINNE
Underpaint
Reżyserka Anną Hopkins bada relacje, jakie łączą ją z ojcem, Tomem Hopkinsem, który sam był malarzem. Ujawnia osobiste refleksje na temat śmierci ojca, jego światopoglądów, praktyki artystycznej i wpływu, jaki wywarł na jej życie. Film zawiera elementy autofikcji.
Sanctuary of Her
Siostry bliźniaczki z Iranu tworzą hipnotyzujące obrazy, które odzwierciedlają poważny konflikt w ich życiu. Fizycznie to dwie osoby, ale psychicznie czują, że są jednością. Stworzyły mityczną, wyimaginowaną postać, która zaczęła żyć własnym życiem.

23 sierpnia - temat: W RUCHU
Yoann Bourgeois, poet of vertigo
Akrobata i cyrkowiec, którego droga rozwoju zawodowego doprowadziła do tańca współczesnego i teatru. Yoann Bourgeois jest jednocześnie akrobatą i tancerzem, reżyserem, choreografem i scenografem. Jesteśmy w kluczowym momencie życia artysty. Jego twórczość rozrasta się, a świat sztuki coraz bardziej go pochłania.
Flamenco Ikigai
Portret japońskiej tancerki flamenco, Eri Fukuhary.

30 sierpnia - temat: ARTYŚCI I ICH DOROBEK - Roman Stańczak
Lot (Flight)
Roman Stańczak – legendarny performer i rzeźbiarz lat 90., absolwent słynnej pracowni „Kowalnia” prowadzonej przez prof. Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej ASP. Stańczak próbował znaleźć sposób na zabicie swojego wewnętrznego mieszczanina, stając się jednym z najbardziej bezkompromisowych artystów swojego pokolenia… Ale postawa buntownika ma swoją cenę. Dlaczego nieoczekiwanie zniknął? Po dziesięcioleciach nieobecności Stańczak dostał szansę, aby ponownie zaistnieć w świecie sztuki, pokazując na biennale w Wenecji rzeźbę „Lot”.

Apteka Sztuki
22 622 04 21

al. Wyzwolenia 3/5

00-572 Warszawa

05.07.2023 - 30.08.2023