Ogród Rzeźby


05.06.2024 - 30.09.2024

„Ogród Rzeźby” - Największa wystawa rzeźby ogrodowej w Polsce
Dom Aukcyjny i Galeria Sztuki Art in House otwiera się dla miłośników rzeźby ogrodowej i nie tylko. Od dziś aż do końca września, ogrody Centrum Olimpijskiego stają się areną dla największej wystawy rzeźby tego typu w kraju. To wydarzenie, które przyciąga zarówno doświadczonych kolekcjonerów, entuzjastów sztuki, jak i zwyczajnych przechadzających się miłośników natury i piękna. Celem tej niezwykłej ekspozycji plenerowej jest prezentacja wielkoformatowych dzieł kilkudziesięciu wybitnych polskich rzeźbiarzy w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Warszawie – wokół rzeźb Igora Mitoraja („Ikar uskrzydlony”) czy Zbigniewa Wojkowskiego („Zapaśnicy”), będącej częścią stałej ekspozycji nowoczesnej siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, Warszawa) – tworząc największy w Polsce Ogród Rzeźby.

Ogród jako Scena dla Sztuki:
Ogrody, będące symbolem harmonii między człowiekiem a naturą, idealnie wpisują się w kontekst prezentacji rzeźby. Rozmaite prace, wykonane przez utalentowanych polskich artystów, harmonijnie współistnieją z otaczającą je zielenią, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Wystawa, będąca owocem współpracy między Domem Aukcyjnym i Galerią Sztuki Art in House oraz Sekcją Rzeźby Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków a Polskim Komitetem Olimpijskim, przeniesie odwiedzających w świat wyjątkowych form, kształtów i inspiracji. Rzeźby, wkomponowane w malownicze otoczenie Centrum Olimpijskiego, staną się integralną częścią krajobrazu na kolejne kilka miesięcy.

Rzeźba, która ożywia przestrzeń:
Wyjątkowość rzeźby ogrodowej tkwi nie tylko w formie i materiale, z jakiego została stworzona, ale także w sposobie, w jaki wkomponowuje się w otaczający krajobraz, nadając mu nowy wymiar estetyczny i emocjonalny. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów rzeźby ogrodowej jest jej zdolność do interakcji z otoczeniem. Wielu artystów zdecydowało się wyeksponować prace nawiązujące do różnych dziedzin sportowych, na co na pewno miały wpływ usytuowanie wystawy oraz zbliżające się wielkimi krokami Igrzyska Olimpijskie. Jerzy Kędziora pokaże aż trzy rzeźby balansujące, każda z nich przedstawia aktywność i ruchy pełne precyzji. Autor zwrócił się w stronę cyrkowych dziedzin sportu, bowiem wśród jego lewitujących rzeźb zobaczymy m.in. akrobatę i gimnastyczkę. Monika Osiecka przedstawiła natomiast odlane z brązu, naturalnej wielkości baletnice, o powabnych ruchach pełnych finezji.

Wielowymiarowa Ekspozycja:
Ogród Rzeźby w Centrum Olimpijskim nie ogranicza się do jednego stylu czy tematu. Od abstrakcji po realizm, od figuratywnych postaci po geometryczne formy, każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie. W nawiązaniu do konstruktywizmu Wit Bogusławski wykonał dwa monolity, Jolanta Herma-Pasińska elementy à la architektoniczne, ulegające destrukcji, a Dorota Grześkiewicz rozczłonkowanego ostrosłupa. Niebagatelną pracę z surowego marmuru ukaże nam Jacek Zwoniarski; konstrukcja sprawia wrażenie kruchej i niestabilnej, ale właśnie to było zamiarem artysty. Rzeźbiarzom niekiedy udaje się uchwycić formy organiczne i opływowe, czego zachwycający efekt możemy zobaczyć w pracach Zbigniewa Maleszewskiego, Zuzanny Grochowskiej, Marka i Barbary Moderau oraz Majida Jammoula.

Zwierzęce portrety na podniebnej ekspozycji
Wielbicielom zwierząt polecamy ich pomniki w przestrzeni publicznej. Ogród Rzeźby w Centrum Olimpijskim wzbogacony zostanie „Dziećmi morza i wiatru” stworzonej przez Alicję Sidorowicz. Ta stalowa, ażurowa konstrukcja ukazująca jak gdyby poklatkowe ujęcie wynurzających się z wody koni, sprawia wrażenie, że zwierzę za chwilę faktycznie się poruszy. W zupełnie innym klimacie Wojciech Brewka zaprezentuje swoją wesołą świnkę; figura cała pokryta jest charakterystycznymi dla autora kolorystycznymi, street-artowymi plamami. Zobaczymy też „Żubra” i „Źrebaka” autorstwa Anny Dębskiej oraz urokliwą „Fokę” i dostojnego „Bociana” Anny Wszyndybył.

Spotkanie z Artystami – Uroczysta Inauguracja Ogrodu Rzeźby:
Jednym z najbardziej atrakcyjnych aspektów wystawy jest możliwość spotkania się z samymi artystami. Uroczysta Inauguracja Ogrodu Rzeźby odbędzie się 5 czerwca maja o godz. 18.00 w Centrum Olimpijskim w Warszawie (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4). Odwiedzający będą mieli okazję porozmawiać z twórcami, poznać historie i inspiracje stojące za ich pracami oraz zgłębić tajniki procesu twórczego. Wystawie towarzyszyć będą również oprowadzania kuratorskie w terminach: 27 czerwca, 15 sierpnia oraz 26 września 2024 r.

Olympic Sky
Równolegle z inauguracją Ogrodu Rzeźby odbędzie się otwarcie nowoczesnej restauracji Olympic Sky w Centrum Olimpijskim. W menu znajdą się potrawy nawiązujące do polskich smaków i zdrowej kuchni. Przepisy zostały współtworzone przez wybitnych kucharzy i największe gwiazdy polskiego sportu, a dania serwowane będą na 6. piętrze budynku Polskiego Komitetu Olimpijskiego z panoramicznym widokiem na całą Warszawę. Nowoczesne wnętrze restauracji wypełnią rzeźby, które będą stanowić część ekspozycji w ramach Ogrodu Rzeźby. Będzie można je również zakupić.

Wystawa z Otwartymi Drzwiami:
Ogród Rzeźby jest wystawą otwartą bezpłatnie dla wszystkich. Dzieła można podziwiać codziennie w godzinach 8.00 – 20.00. Jest to doskonała okazja, aby zrodzić nowe pasje, poszerzyć horyzonty czy po prostu cieszyć się dziełami sztuki w niezwykłym otoczeniu. Niezwykłą wartością tego wyjątkowego wydarzenia jest nie tylko możliwość podziwiania sztuki na świeżym powietrzu, ale także szansa na zakup unikatowych dzieł, które staną się niepowtarzalną ozdobą każdego ogrodu czy przestrzeni zielonej.

Artyści biorący udział w wystawie: Bogusławski Wit Brewka Wojciech Chłodziński Sylwester Dębska Anna Gogol Urszula Grochowska Zuzanna Grześkiewicz Dorota Grzybek Aleksander Habza Urszula Herma-Pasińska Jolanta Jammoul Majid Jesiotr-Krupińska Iwona Karłowicz Magdalena Kędziora Jerzy Koclęga Tomasz Kołodziejski Krzysztof Kościółek Roland Kowalski Dariusz Kozłowski Mieczysław Krzpiet Tomasz Lorek Barbara Maleszewski Zbigniew Markowski Bogdan Moderau Barbara Moderau Marek Opała Jacek Osiecka Monika Pastuszka-Kowalska Teresa Pawłowski Krzysztof Pielaszek Kacper Prokop-Miśniakiewicz Olga Renes Krzysztof Rubaszewski Paweł Sidorowicz Alicja Wątróbska-Wdowiarska Anna Wszyndybył Anna Zwoniarski Jacek Zyga Marek

Kuratorzy:
Anita Wolszczak-Karasiewicz
Majid Jammoul
Weronika Kaźmierska 

Organizatorzy:
Dom Aukcyjny i Galeria Sztuki Art in House
Sekcja Rzeźby Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków
Polski Komitet Olimpijski


Fotografia u góry: Jerzy Kędziora, Gimnastyczka z szarfą


Krzysztof Pawłowski, Kobieta z wachlarzami


Jolanta Herma, Pasińska


Paweł Rubaszewski, Do Źródła


Krzysztof Pawłowski


Tomasz Koclęga


Ula Habza, Ciało

Centrum Olimpijskie

Wybrzeże Gdyńskie 4

01-531 Warszawa

05.06.2024 - 30.09.2024

wernisaż

05.06.2024

18:00

Patronat medialny