Obrazy cyfrowe


06.05.2021 - 17.06.2021

Artyści: Krzysztof Cichosz,  Barbara Konopka, Robert Mainka,Tomasz Mażewski, Wiesław Michalak, Igor Omulecki, Józef Robakowski, Tomasz Wysocki, Witold Ziemiszewski

Podczas pogłębiającej się globalizacji kulturowej, w tym również deterytorializacji, zjawiskiem analogicznym jest zwykle potrzeba identyfikacji i określania tożsamości.
W dziedzinie sztuki znaczącą formą pielęgnującą lokalność jest współpraca artystów związanych z daną ideą, miejscem lub dyscypliną, czyli tak jak w przypadku twórców spotykających się na wspólnej wystawie OBRAZY CYFROWE w ramach wydarzenia REINKARNACJA.

Pretekstem do tej współpracy jest co prawda 20. edycja łódzkiego Fotofestiwalu, ale to nie pierwszy raz, kiedy artyści związani z Łodzią zrzeszają się w twórczych opracowaniach. Szczególnie ta właśnie dziewiątka autorów wystawy OBRAZY CYFROWE może utożsamiać się z grupami awangardowymi Łodzi hołdującymi rzeczywistości, takimi jak Jung Jidysz czy później Warsztat Formy Filmowej, których członkowie nie tylko współtworzyli na terenie Łodzi, ale też poszukiwali nowych zjawisk w sztuce.
Kolekcja zebranych na wystawie obrazów cyfrowych jest podróżą poznawczą, w głąb samego terminu, od mentalnego obrazu cyfrowego, przez wieloaspektowe jego analizy, po ten generowany na żywo. Prawie wszyscy związani z łódzką Szkołą Filmową, czyli doświadczeni w pracy z obrazem rzeczywistym, teraz w różny sposób tę rzeczywistość cyfryzują lub cyfrowo tworzą jeszcze raz.

dr Marta Miaskowska, fragmenty tekstu do katalogu wystawy

Miejska Galeria Sztuki - Ośrodek Propagandy Sztuki
42 674 10 59

Park im. H. Sienkiewicza, ul. Sienkiewicza 44

90-009 Łódź

06.05.2021 - 17.06.2021

Patronat medialny