Nie wymyślaj, jeszcze Ci się odwidzi, vol. 2


28.06.2024 - 29.08.2024

Nie wymyślaj, jeszcze Ci się odwidzi vol.2” to druga edycja wystawy poświęconej twórczości osób transpłciowych i niebinarnych, skupiająca się na naszym lokalnym, lubelskim podwórku.

Osoby artystyczne: Adi Wasilewski, Alek Sikorsky, Anastas Krusińska, Astrid Macieszko, Daniel Mazurek, Dasza Dar Klimovich, Ignacy Wolski, Ireneusz Janus, Leni Osuch-Cierniak, Nikodem Friedel, Vincent Burdan
Osoby kuratorskie: Ariel Michalak, Karo Zorya Jazgarska
 

Druga odsłona projektu „Nie wymyślaj, jeszcze Ci się odwidzi” porusza temat transpłciowości w relacji z czasem. Teoria „Queer temporality” mówi, że doświadczenia osób queerowych, takie jak coming out czy tranzycja płciowa, zakrzywiają czas, uniemożliwiając linearny rozwój życia. Stoi w kontrze do cisheteronormatywnych ram postrzegania i doświadczania czasu.

Permanentność czasu, analogiczna do permanentności queerowości, jest jednym z centralnych motywów prezentowanych na wystawie. Grupa tworząca projekt pracuje na pograniczu uniwersalnych doświadczeń, jednocześnie pamiętając, że każde z nich jest radykalnie jednostkowe. Prezentowane prace opowiadają o osobistej relacji osób autorskich z czasem w kontekście ich tożsamości płciowej, społecznej czy narodowej.

Rozmaite formy takie jak kolaż, instalacja, malarstwo, fotografia, tekst i rzeźba odzwierciedlają doświadczenia związane z procesem tranzycji oraz odkrywaniem swojej tożsamości. Grupa szuka miejsc, gdzie jej perspektywa stapia się w jednogłos, oraz momentów, w których wybrzmiewa indywidualność. W formie dialogu prace opowiadają o indywidualnych doświadczeniach osób uczestniczących w projekcie, które wzajemnie łączą się i przeplatają, ale zadają też pytania. Jak społeczeństwo, w którym żyjemy, i odgórnie ustalony bez głosu mniejszości proces tranzycji wpływają na przebieg życia osób transpłciowych? Jak radzić sobie z ciągłym czekaniem na coś, co nie zależy od nas, a jest niezbędne do życia?

Wspólnie zastanowimy się nad tym, czy czas może mieć wymiar polityczny, oraz czy możemy patrzeć na niego w kontekście przywileju.

Galeria Labirynt
+48 81 466 59 20

ks. J. Popiełuszki 5

20-052 Lublin

28.06.2024 - 29.08.2024

wernisaż

28.06.2024

18:00