Autyzm nie zawsze widać. Osoby ze spektrum, to osoby jak wszyscy inni – są naszymi sąsiadami, mijanymi codziennie przechodniami. A jednak, ich świat bywa inny – pełen bodźców, które mogą przytłaczać, zasad, które nie zawsze są dla nich jasne, i emocji, które wyrażają inaczej, niż się tego oczekuje.
Wystawa (NIE)PODOBNI to opowieść o tych, którzy są wśród nas, ale często czują się niewidzialni. Chcemy pokazać ich codzienność, ich świat – taki, jaki jest naprawdę. Bez filtrów, bez ocen, bez oczekiwań.
Na fotografiach zobaczysz dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu w ich codziennych sytuacjach – takie, jakie są naprawdę: szczere, naturalne, pełne emocji. Każda z tych osób jest wyjątkowa, ma swoje potrzeby, pasje i marzenia. Poprzez fotografię staramy się przybliżyć odbiorcom sposób, w jaki osoby z ASD doświadczają świata – często intensywniej, inaczej, ale zawsze prawdziwie.
Celem wystawy jest nie tylko ukazanie rzeczywistości osób z autyzmem, ale także budowanie mostów między nami. Bo choć czasem wydają się inni, w rzeczywistości są tacy jak my – (nie)podobni, czyli po prostu… ludzie.
Autorzy zdjęć:
ALEKSANDRA JAWORNIK • MONIKA ZAJĄC • TATIANA ZALASIŃSKA • WOJCIECH KACZMAREK • MARCIN RZONĆA • KRZYSZTOF STÓS • PAWEŁ ZIĘCINA