Duszna dżungla na Haiti, pierwsza połowa XX wieku. Na wyspę Gonâve przybywa Faustin Wirkus, amerykański górnik polskiego pochodzenia, i w tajemniczych okolicznościach zostaje jej królem. Jego historia nie doczekała się do tej pory filmowej adaptacji. Pokazywana w Project Roomie wystawa "Nie obejmuj płonących posągów" Róży Dudy i Michała Soi to opowieść o tym, co mogło wydarzyć się na odległej, spalonej słońcem Gonâve.
Róża Duda i Michał Soja w swoim filmie konstruują spekulatywną biografię Faustina Wirkusa. Artyści w awanturniczo-przygodowej konwencji poddają psychoanalizie kulturę Zachodu. Instalacja Nie obejmuj płonących posągów to hipnotyczny seans. Czarno-biała animacja prezentowana jest w wyciemnionej sali. Trzykanałowej projekcji towarzyszy rytmiczna muzyka.
"Nie obejmuj płonących posągów" skupia się na ostatnim epizodzie z życia Faustina Wirkusa na wyspie Gonâve. Wirkus powraca myślami do czasów swojej służby w marines na okupowanym przez Amerykanów Haiti. Mroczna dżungla jest miejscem transgresji, gdzie pod wpływem hipnotyzujących dźwięków budzą się uśpione pragnienia. Faustin Wirkus chce odrzucić przekaz zachodniej cywilizacji, skupiony na pracy i dyscyplinie. Wciela się w rolę romantycznego buntownika, chcącego rozbroić system, który uczynił go zautomatyzowanym zombie. Czy doprowadzi do rebelii?
Róża Duda (ur. 1993) i Michał Soja (ur. 1994) tworzą duet artystów multimedialnych; posługują się animacją, filmem eksperymentalnym i instalacją.
(materiały prasowe)