To z pewnością jedna z najbardziej wyczekiwanych wystaw Pragalerii. Po ponad czteroletniej przerwie obrazy Nickity Tsoy'a ponownie zagoszczą we wnętrzach galerii przy ul. Stalowej 3. Podczas wystawy „Miejsca, w których nie istniejemy” zaprezentowany zostanie po raz pierwszy poza granicami Ukrainy niezwykle bogaty zbiór prac powstałych w latach 2018-2023, w tym m.in. spójne, zamknięte cykle malarskie: „Abandoned flowers”, „Falling drapery” oraz tytułowy: „Places where we don't exist”.
Dla widza, który miał już wcześniej okazję zetknąć się z dziełami artysty, niezwykle poruszającym doświadczeniem będzie z pewnością prześledzenie ewolucji, jaką przeszła twórczość Tsoy'a. Od czasu jego ostatniej wystawy w Polsce świat zmienił się niemal nie do poznania – stając się zdecydowanie mniej przyjaznym i bezpiecznym miejscem. Choć malarz wciąż przedstawia nam opowieść o człowieku, a w jego obrazach odnajdujemy nadal cielesność w jej najbardziej biologicznym aspekcie (zdeformowaną, płynną, podlegającą przemianom) to jednak dziś, zwłaszcza od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jego twórczość nabiera coraz silniejszych cech malarstwa zaangażowanego społecznie. Aby dostrzec kolejne warstwy znaczeń, odkryć nowe tropy interpretacyjne, ciała z obrazów Tsoy'a należy analizować obecnie w kontekście ich relacji z otoczeniem. Na pierwszy plan wysuwa się psychologiczna kondycja ukazywanych postaci. Jak sam mówi: W mojej twórczości malarskiej rozwijam historyczną opowieść o postideologicznym klimacie ostatnich dziesięcioleci. Postrzegam człowieka jako nosiciela świadomości ideologicznej, który szuka fundamentów i treści własnego istnienia, przy jednoczesnej akceptacji budzących się w nim wewnętrznych konfliktów i dysonansów. Jest to poszukiwanie granicy między anatomią a anty-anatomią, pomiędzy prawdą a zniekształceniem prawdy.
Nickita Tsoy, urodzony w Kijowie, w 1991 r. Jest absolwentem Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w Pracowni Malarstwa Ściennego i Kultury Sakralnej pod kierownictwem prof. M. A. Storożenki, gdzie uzyskał dyplom w 2016 r. W latach 2018 – 2019 studiował na kijowskiej Akademii Sztuki Mediów. Od 2016 r. jest członkiem Narodowego Związku Młodych Artystów Ukrainy.
W swojej twórczości malarskiej rozwija historyczną opowieść o postideologicznym klimacie ostatnich dziesięcioleci. Uważa człowieka za nosiciela świadomości ideologicznej, który szuka fundamentów i treści własnego istnienia, przy jednoczesnej akceptacji budzących się w nim wewnętrznych konfliktów i dysonansów. Jest to poszukiwanie granicy między anatomią a anty-anatomią, pomiędzy prawdą a zniekształceniem prawdy.
Zdjęcie powyżej: Places where we don't exist N5, 2023, technika mieszana, 60x50 cm
Mitten, 2022, olej, płótno, 120x80 cm
Hole, 2021, olej, płótno, 130x85 cm
Clothhead, 2021 olej, płótno, 80x70 cm
Abandoned flowers N10, 2022, olej, płótno, 100x80 cm
Prayer N2, 2022 olej, płótno, 100x100 cm