Natalia Wirmańska i Maciej Wirmański - Dziatki/dziadki


06.10.2023 - 31.10.2023

Wystawa pt. Dziatki/dziadki stanowi kontynuację dyplomu malarskiego absolwentki malarstwa ASP w Katowicach, Natalii Wirmańskiej pt. Wracam tam, gdzie początek. Dyplom Wirmańskiej jest wynikiem pogłębionej pracy nad pamięcią prywatną i wspólnotową polskiej wsi. Obrazy pochodzącej z Podhala wsi dalekie są od poromantycznej sielanki. Tutaj wieś jest przestrzenią relacji władzy i podporządkowania, której przedmiotami i podmiotami są kobiety, mężczyźni, dzieci, zwierzęta gospodarskie i natura. W wystawie Dziatki/dziadki Natalia Wirmańska -artystka wizualna wraz ze swoim bratem Maciejem Wirmańskim - artystą dźwiękowym skupią się wyłącznie na prywatnej pamięci i intymnej więzi, jaką rodzeństwo jest ze sobą związane oraz ze swoimi nieżyjącymi dziadkami.

Dziatki/dziadki to cykl obrazów olejnych, obrazów dźwiękowych (soundscape’ów), nagrań terenowych oraz obiektów pozostających w relacji z konkretnymi miejscami domu i obejścia dziadków artystów. Posługując się różnymi formami wyrazu rodzeństwo odtwarza miejsce, które było dla nich dziecinną idyllą - jedynym miejscem, gdzie czuli się szczęśliwi i bezpieczni. Niemniej to minione szczęście i bezpieczeństwo nadal kryje w sobie gorycz - choćby gorycz przemijania i ciągle wybrzmiewających pokoleniowych traum. Siostra odpowiada za część wizualną, brat za audialną. Z kolei za pozyskanie obiektów z rozsypującego się pustostanu - pustej skorupie, pozostałości po dziecięcym szczęściu oraz za koncepcję Wirmańscy odpowiedzialni są po równej części.

Potrzeba stworzenia wspólnej inicjatywy, jaką jest wystawa Dziatki/dziadki są nasze wspomnienia wyniesione z rodzinnego domu naszej mamy oraz relacji między nami - wnukami (dziatki) oraz babcią i dziadkiem (dziadki). Dom ten nie istnieje - nasi dziadkowie oraz mama umarli, a budynek jest pustostanem nadającym się jedynie do rozbiórki.

Nasze wspólne, a także odmiennie doświadczenia, wspomnienia i emocje związane z tym szczególnym domem chcieliśmy objąć wspólnymi, a także odmiennymi formalnie i zmysłowo formami twórczymi. Siostra - Natalia Wirmańska będzie odpowiadać za wymiar wizualny wystawy. Brat - Maciej Wirmański będzie odpowiadał za sound design oraz nagrania terenowe. Rodzeństwo razem zajmie się opracowaniem koncepcyjnym, kuratorskim, literackim oraz obiektami umieszczonymi w przestrzeni wystawienniczej - piszą o koncepcji wystawy Natalia i Maciej Wirmańscy.

Natalia Wirmańska - absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Artystka zajmująca się głównie malarstwem olejnym oraz różnymi technikami rysunkowymi. W twórczości centrum zajmuje miejsce jej pochodzenia. Czerpie z fotografii dokumentujących życie głównie na Podhalu, podejmuje próby konfrontacji zobrazowanych sytuacji ze swoimi - często trudnymi - osobistymi przeżyciami i wspomnieniami. W malarstwie oraz rysunku odbywa podróż do opowieści ze swojej przeszłości odnosząc się głównie do okresu dzieciństwa. Oprócz przyglądania się relacjom międzyludzkim równie ważne jest dla niej zwracanie uwagi na relacje międzygatunkowe.

Maciej Wirmański - tworzy muzykę eksperymentalną i elektroakustyczną. Autor sound designu dla słuchowisk, spektakli teatralnych, wystaw muzealnych i artystycznych. Jako Goralenvolk tworzy harsh noise. Twórca z nurtu field recording. Założyciel wydawnictwa muzycznego Szara Reneta promującego i wydającego muzykę eksperymentalną. W swojej twórczości rozważa relacje między dźwiękiem, a pamięcią. W ostatnim czasie skupia się na formalnym wymiarze sztuki dźwięku oraz na sonifikacji danych. Okazyjnie krytyk i dziennikarz muzyczny.

Galeria Brama
32 231 03 64

Krótka 1

44-100 Gliwice

06.10.2023 - 31.10.2023

wernisaż

06.10.2023

19:00