Natalia Rybka w sztuce zajmuje się ontologicznym wymiarem człowieka, skłaniającym do stawiania pytań nie o przedmiotowość jednostki, a raczej jego duchowy przymiot, jego wewnętrzną konstrukcję, jego stwarzanie. Poprzez wykorzystanie motywu lasu, który może nasuwać wiele rozmaitych skojarzeń, artystka ukazuje w nim człowieka jako cząstkę elementarną pewnego fragmentu rzeczywistości. Jest on jej naturalnym składnikiem, z niego wyrasta i go tworzy. Otoczenie, w które jest wpisany, wydaje się być chaotyczne i niezbadane, mogące wywoływać przeróżne emocje. Jednak daje poczucie pewnego spokoju i połączenia z tym, co go otacza. Człowiek u Rybki niemalże wynurza się ze splotu roślin, a nieraz w sposób niedający się odróżnić, stapia się z otoczeniem. Zarówno to otoczenie, jak i jednostka wzajemnie rezonują i pozostawiają ślad w danej przestrzeni.
Natalia Rybka - urodzona w 1988 roku, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Uczestniczka wystaw zbiorowych, m.in. Equinox, Brick City Gallery, Springfield, Missouri; Galeria Nielaba, Berno, Szwajcaria; Podziemny strumień, Rondo Sztuki, Katowice; Rośliny kochają inaczej, Stolarska/Krupowicz Gallery, Warszawa; Artystyczna Podróż Hestii, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa; Nowy obraz/nowe spojrzenie, Galeria Arsenał, Poznań; Międzynarodowa wystawa rysunku, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń; Obraz Roku, Rondo Sztuki, Katowice; Najlepsze dyplomy ASP Gdańsk oraz indywidualnych, m.in. Malarstwo, Nowa Gazownia, Poznań; SOON Projekt, Przeciwko strukturze rzeczywistości, Spectra Art Space, Warszawa; Powroty, Pawilon Sztuki Ergo Hestia, Warszawa; Rezerwaty stanów nieskażonych, Galeria 12, Cieszyn.
Artystka jest laureatką kilku prestiżowych nagród: Grand Prix na 25. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie; nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego w konkursie Jesienne Konfrontacje w Rzeszowie oraz nagrody Magazynu Arteon za rok 2016.
kuratorka: Adriana Michalska