Natalia Rozmus „Włoski styl”


19.10.2019 - 14.11.2019

Obszarem artystycznych poszukiwań Natalii Rozmus jest architektura. Od abstrakcyjnego, geometrycznego, ascetycznego a nawet monochromatycznego potraktowania przestrzeni do pełnych koloru, ciepła i światła pejzaży miejskich. To wciąż ta sama Rozmus!
Eksperymentuje coraz odważniej z formą przekazu, emocjami odbiorcy i treścią prac. Miasto jest jej najciekawszym tematem, zastępuje pejzaż w tradycyjnym pojęciu. Ludzie są tu nieobecni. Architektura staje się monumentalna gdyż pozbawiona zostaje detalu, użytkowników i towarzyszącej przyrody. Przestrzeń, bryły, linie, kierunki, powietrze i światło budują napięcie, wprowadzają niepokój jednocześnie sprawiając wrażenie idealnej ciszy. To nie są pamiątki z podróży – to kompozycje, które podążają za architektami, to interpretacja życia w mieście, w którym nie ma nas – pozostaje tylko forma i wrażenie.
Najnowszy cykl prac pt.: „Włoski styl” mocno odcina się od poprzednich prac artystki. Miejsce twardych, zdecydowanych linii malarka zastąpiła miękkimi, kolorowymi plamami. Widać na płótnie dotknięcia pędzla. Kompozycje zyskały dużo miękkości, łagodności i subtelnej uczuciowości. Ten kobiecy element jest wyraźnie wyczuwalny.
Natalia ROZMUS - indywidualna wystawa malarstwa pt.: „Włoski styl”. Artystka reprezentuje młode pokolenie twórców. Urodzona w 1983 roku, posiada tytuł naukowy doktora sztuki uzyskany w 2015 r. obroną pracy, dotykającej zagadnienia interdyscyplinarności sztuk. Dyplom magisterski z malarstwa obroniła w 2012 r., a dyplom z projektowania przemysłowego w 2008 r. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wielokrotnie uznana przez kurator Rebeccę Wilson z Galerii Saatchi New York, a w roku 2015 odznaczona również Medalem Młodego Pozytywisty przez Stowarzyszenie im. Hipolita Cegielskiego. Od 2009 r. członkini szwedzkiego stowarzyszenia artystów Konstnärsföreningen Dymlingen. Od 2016 r. reprezentowana przez V.A. Gallery Poland, od 2017 r. reprezentowana przez Galerię Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie oraz przez PotatoMike w Nowym Jorku. Brała udział w licznych wystawach autorskich oraz zbiorowych. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach autorskich w Polsce, Szwecji, USA i Niemczech oraz w kolekcjach instytucji kulturalnych Landstinget Jönköping oraz Kultur Jönköping Kommun.

 


Val di fiemme - ulica w czerwieni, 2019, 50 x 140 cm

NEXT Galeria Sztuki

Poznańska 31

85-129 Bydgoszcz

19.10.2019 - 14.11.2019

wernisaż

18.10.2019

18:30