Inspiracją wystawy jest książka Jonathana Leara Nadzieja radykalna. Etyka w obliczu spustoszenia kulturowego. We wstępie do wydania polskiego Piotr Nowak pisze, że odpowiada ona na trzy zasadnicze pytania: „(1) jak żyć w świecie, który nagle stracił jakikolwiek sens; (2) czy w takim świecie możliwa jest jeszcze nadzieja; a jeśli tak, to (3) w jakim języku można starać się ją wyrazić”. Bohaterowie książki, plemię Kruków czy Wron, najpewniej plemię dużych czarnych ptaków, podobnie jak inne plemiona rdzennych mieszkańców Ameryki przeszli kulturową apokalipsę. Ich świat, zwyczaje, wszystko, w co wierzyli, co nadawało sens ich życiu, zostało unicestwione właściwie w ciągu jednego pokolenia. „Odkąd odeszły bizony, serca moich ludzi upadły na ziemię i nikt już ich nie podniósł. Później nic się już nie wydarzyło”. Te słowa Wielu Przewag – wodza Wron – stały się kanwą Nadziei radykalnej. Wódz Wron w odróżnieniu od innych plemion zrezygnował z wetknięcia kija w ziemię, z wyznaczenia swojego terenu, którego broni się bez względu na konsekwencje. Podjął decyzję pogodzenia się z nadchodzącym, adaptacji do nowego świata, przetrwania.
Czy można porównywać obecną sytuację naszej kultury i naszej wspólnoty europejskiej do spustoszenia, które dotknęło rdzennych Amerykanów? Poczucie dezorientacji, poczucie „końca czasu”, konieczności podjęcia decyzji wobec czegoś nieprzewidywalnego, nieokreślonego, co dopiero ma nadejść, wydaje się jednym z najdogłębniejszych naszych doświadczeń. Idąc za intuicją Leara – aby wyjść z egzystencjonalnego impasu, potrzebujemy przewodnika, który dostrzeże w nim nowy sens, nowe pole możliwości. Czy taką rolę może odegrać sztuka? Czy artyści są tymi, którzy komentując rzeczywistość, antycypują rozwiązania, jakich jeszcze nie ma?
Artystki i artyści: Kuba Bąkowski, Blue Republic, Agnieszka Brzeżańska, Veaceslav Druta, Jakub Gliński, Elżbieta Jabłońska, Tigran Khachatryan, Diana Lelonek, Leszek Lewandowski, Zbigniew Libera, Magdalena Łazarczyk, Małgorzata Mirga-Tas, Lada Nakonechna, Małgorzata Niedzielko, Dominika Olszowy, Patrycja Orzechowska
Kuratorka: Monika Szewczyk
Koordynacja: Ewa Chacianowska