“Staram się aby moje rzeźby miały strukturę kontemplacyjną, sprzyjającą medytacji i głębszemu spojrzeniu w głąb siebie. W swoich pracach staram się otworzyć przestrzeń dla doznań duchowych odbiorcy i drzwi do teatru wyobraźni, którego scena jest jak kosmos – nieskończona”.
Katarzyna Bułka Matłacz korzysta z techniki traconego wosku, metody odlewniczej znanej już w starożytności. Ten sposób wykonywania artystycznych odlewów z brązu wymaga od artysty wyjątkowej cierpliwości i ogromnej precyzji. Po wielu latach eksperymentów artystka opracowała również autorską technikę stapiania szkła w piecu wysokotemperaturowym. Wykorzystując te techniki, tworzy unikatowe rzeźby w brązie i szkle.
„Poprzez zaskakujące zestawienia ludzkich sylwetek, zwierząt i rekwizytów Katarzyna Bułka-Matłacz kreuje lapidarne formy o symbolicznej treści. Intrygujący dobór faktur, sugestywne plamy patyny i misternie zdobione detale podkreślają złożoną metaforykę dzieł. Każda rzeźba skrywa w sobie dyskretne zaproszenie do intelektualnej gry w skojarzenia z pogranicza filozofii, psychologii i osobistych refleksji.”
Nina Kinitz, „Artysta i sztuka” nr 32/2020
Katarzyna Bułka Matłacz rodziła się w 1965 roku w Warszawie. Ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. Studiowała u profesorów: Gustawa Zemły, Jana Kucza, Piotra Gawrona, Stanisława Kulona, Janusza Pastwy i Tadeusza Łodziany. Dyplom uzyskała w 1991 roku. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki ( 1996). Laureatka, m.in. GRAND PRIX Salonu d’Automne Coubron, Paris ( 2013), Drugiej Nagrody oraz Nagrody Publiczności Salonu Wielkopolskiego (2012); Wyróżnienia w III Edycji Konkursu Sztuki „NanoArt”, Galerie Roi Dore – Paryż (2017).
Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Francuskiego Stowarzyszenia Art’PAIR International. Brała udział w licznych wystawach, m.in. w „Wystawie międzynarodowej grupy Art’ PAIR” w Muzeum Miedzi w Legnicy (2023), „Kobieta- współczesne artystki i artyści pamięci Anny Bilińskiej”- Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu (2022), w „United in Art for Peace - artyści z Polski, Finlandii i Ukrainy razem na rzecz pokoju” - w European Union Parliament in Finland, pod patronatem Ambasady Polskiej w Helsinkach (2022), Deutsches Hopfenmuseum in Wolnzach - Bawaria (2020), Galerie Meisterstuk – Norymberga (2019).
*Wstęp na wernisaż tylko z zaproszeniem.