Myśleć w kamieniu - August Zamoyski


06.12.2019 - 17.05.2020

"August Zamoyski. Myśleć w kamieniu" to realizowana w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie wystawa, która po raz pierwszy na tak szeroką skalę zaprezentuje sylwetkę i dorobek artystyczny jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, tworzącego przede wszystkim na emigracji – we Francji i w Brazylii.

Blisko 90 rzeźb pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Augusta Zamoyskiego wraz z prezentacją bogatego archiwum rzeźbiarza będzie można oglądać od 6 grudnia 2019 roku do 17 maja 2020 roku w Muzeum Literatury w Warszawie. Koncepcja ekspozycji zakłada prezentację archiwum Artysty na tle blisko stu rzeźb, będących odzwierciedleniem wszystkich okresów twórczych Zamoyskiego – od czasów formizmu, kiedy jego prace są najbardziej eksperymentalne, poprzez okres klasycyzujący – gdzie osiąga pełnię dojrzałości i indywidualizm, aż do ekspresjonizmu, który przynosi ostre deformacje, dotąd nieobecne w jego twórczości. 

Na wystawie zobaczyć będzie można szeroki wybór z archiwum Augusta Zamoyskiego, m.in.: szkicowniki i intymne dzienniki, korespondencję z wybitnymi postaciami epoki oraz pamiątki. W ramach wystawy odtworzony zostanie fragment warsztatu artysty, którego główną atrakcją będą oryginalne narzędzia artysty, w tym własnoręcznie wykuwane dłuta.

Kolejnym, unikalnym aspektem wystawy będą trawestacje zaginionych rzeźb Zamoyskiego z  okresu formistycznego z lat 1917-1923, które na podstawie archiwalnych fotografii, wykonali  studenci ASP w Warszawie. Powstały swoiste „parafrazy” dzieł Zamoyskiego oddające estetykę rzeźb mistrza tamtego okresu, które zostaną integralnie włączone w strukturę wystawy.

Weekend otwarcia wystawy (6-8.12) będzie obfitował w wydarzenia dla publiczności: oprowadzania kuratorskie, pokazy filmów oraz wykłady.

(materiały prasowe)

Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza
(+48 22) 831 40 61

Rynek Starego Miasta 20

00-272 Warszawa

06.12.2019 - 17.05.2020