„Formy podstawowe” to cykliczny program skierowany do uczennic i uczniów szkół podstawowych, realizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Fundację EFC. Od 2021 roku powstają dzieła sztuki, w formie instrukcji, gier, partytur, obiektów etc., używane w szkołach, domach kultury i bibliotekach w całej Polsce.
ok szkolny 2024/2025 jest dla programu „Formy podstawowe” szczególny. Dotychczas prace artystyczne trafiały do szkół w specjalnie zaprojektowanych w tym celu pudełkach. Tam były używane przez dzieci, były włączane do szkolnych wystaw i scenografii, stawały się pomocami dydaktycznymi, czy też wpływały na zmianę szkolnych regulaminów. Szkoła pełniła funkcję muzeum. Teraz kierunek jest odwrotny – zarówno tworzone przez dzieci prace, jak i one same, trafiają do wielkiego pudełka, którym jest nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. To muzeum staje się szkołą.
Głównym tematem „Form podstawowych” w roku szkolnym 2024/2025 jest sama instytucja muzeum. W czym muzeum przypomina szkołę? Czy szkołę można od-muzealnić, a muzeum od-szkolnić? Kto i na jakiej podstawie odróżnia sztukę od nie-sztuki? Jak rozpoznać „muzealną wartość” przedmiotów? Do kogo tak naprawdę należy sztuka? Do czego i komu służy sztuka?
W MSN-ie podczas dni otwarcia (od 26 października do 10 listopada) będzie się mieścić centrum logistyczne „Form podstawowych” – miejsce warsztatów, spotkań, baza materiałów, dystrybucja instrukcji artystycznych, czytelnia i sala wystawowa. Oprócz wybranych prac z poprzednich edycji w tegorocznej muzealnej odsłonie „Form podstawowych” zostaną udostępnione trzy nowe instrukcje-dzieła zarówno dla szkół, publiczności Muzeum, jak i osób zatrudnionych w instytucjach sztuki. Autorem pierwszej z nich jest urugwajsko-niemiecki artysta konceptualny Luis Camnitzer, który zajmuje się tematem edukacji i „odszkolnienia” akademii sztuki. Drugą pracę stworzyła Kateřina Šedá – czeska artystka współpracuje ze społecznościami, często angażując w projekty swoją rodzinę czy sąsiadów. Autorem trzeciej instrukcji jest Rirkrit Tiravanija, jeden z nestorów tzw. estetyki relacyjnej, który w muzeach organizuje wspólne gotowanie, muzykowanie czy uczenie się.
W MSN-ie odbędzie się także finał projektu opartego na realizacji partytury Bubbles and Drops [Bąble i krople], libańskiego kompozytora i artysty wizualnego Tareka Atoui, w którym weźmie udział kilkadziesięcioro dzieci ze szkół biorących udział w “Formach podstawowych”. Publiczne wykonanie kompozycji odbędzie się 9 listopada. Tego samego dnia Tarek Atoui zagra solowy set muzyczny.
Publiczność proszona jest o przyniesienie ze sobą kamienia, który pozostanie w MSN-ie jako część pracy Krzysztofa Maniaka pod tytułem 1000.
KURATORZY WYSTAWY
Sebastian Cichocki, Helena Czernecka
ARTYSTKI I ARTYŚCI
Paweł Althamer
Poklong Anading
Tarek Atoui
Maximiliane Baumgartner
Alicja Bielawska
Kasper Bosmans
Katya Buchatska
Gabo Camnitzer
Luis Camnitzer
Adriano Costa
Alicja Czyczel
Jarosław Fliciński
Dora García
Veronika Hapchenko
Edith Karlson
Sharon Lockhart
Goshka Macuga
Krzysztof Maniak
Mikołaj Moskal
Ramona Nagabczyńska
Ahmet Öğüt
Prabhakar Pachpute
Joanna Piotrowska & Bożka Rydlewska
Olivia Plender
Agnieszka Polska
Laure Prouvost
Katarzyna Przezwańska
Raqs Media Collective
Rirkrit Tiravanija
Maciej Siuda
Slavs and Tatars & Olga Micińska
Kateřina Šedá
Jaśmina Wójcik