Fotografie prezentowane na wystawie „MUTE” pochodzą z projektu o tym samym tytule. Składają się one na liryczną opowieść o strachach i lękach dzieciństwa, o nieokiełznanej wyobraźni, o zbieraniu się na odwagę, żeby spojrzeć za siebie zarówno w życiu, jak i w ciemnym korytarzu.
Tytuł z języka angielskiego, nawiązuje to dwóch znaczeń. „Press Mute” czyli wyłącz dźwięk, przywołaj ciszę – to zaproszenie do wejścia w stan, w którym dopuszczamy emocje i głębsze myśli. „Mute” oznacza także osobę niemą, w naszym przypadku - bohatera historii, która wprowadza widza w przestrzeń wystawy.
Bartłomiej Krężołek
Urodzony w 1977, mieszka w Krakowie, fotograf, artysta wizualny, członek ZPAF, student Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, zwycięzca Grand Press Photo. Tworzy głównie projekty w obszarze dokumentu osobistego i subiektywnego. Od dziecka przejawiał zainteresowanie sztukami wizualnymi, rysując i tworząc grafiki, nie odebrał jednak wykształcenia w tej dziedzinie.
Studiował finanse przedsiębiorstw na uniwersytetach w Polsce i Wielkiej Brytanii. Po latach pracy w branży finansowej zaczął fotografować profesjonalnie, a także tworzyć autorskie projekty. Wczesny kontakt z fotografią ograniczał do zdjęć do rodzinnego archiwum fotograficznego.
Ten etap, na ścieżce rozwoju fotograficznego, znajdzie swoje odzwierciedlenie w późniejszych projektach osobistych.
W 2013 roku wstąpił do Krakowskiego Klubu Fotograficznego, gdzie rozwijał warsztat techniczny. Na tym etapie interesowało go głównie przedstawienie fotografowanych obiektów w sposób doskonały technicznie. W 2016 roku dołączył do stowarzyszenia „FotoBzik”, w którym poznał młode pokolenie twórców, nowe metody pracy z fotografią dokumentalną oraz współczesną estetykę obrazu fotograficznego.
Do 2018 roku brał udział w wielu warsztatach fotograficznych, głównie z obszaru reportażu i dokumentu, które prowadzone były, między innymi, przez Tomasza Tomaszewskiego, Ernesto Bazana, Witolda Krassowskiego, Maćka Nabrdalika, Joannę Kinowską. Od 2018 studiuje na Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie w Republice Czeskiej. Realizuje się artystycznie przede wszystkim w fotografii, choć eksploruje także inne formy sztuk wizualnych, jak grafika i video. Główny nurt w jego twórczości stanowią projekty dokumentalne w obszarach dokumentu osobistego i subiektywnego. Często korzysta z czarno-białej estetyki i klimatu noir, tak jak w przypadku „MUTE”, nagrodzonego wystawą podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie. Cykl został wystawiony również w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu oraz Tarnowskim Centrum Kultury. Prace prezentował także za granicą podczas festiwali fotograficznych Noorderlicht Festival w Holandii i Photomonth w Rydze.
Fotografie zdobywały nagrody w konkursach fotograficznych, takich jak Monovisions, IPOTY oraz były publikowane w magazynach fotograficznych L'oeil de la Photographie oraz Contemporary Lynx. Nie stroni od eksperymentowania z obrazem fotograficznym tworząc kolaże jak w projekcie „Sun”. Do tej pory przygotował do publikacji dwie pozycje książkowe - „Cisza zostanie po rajskich ogrodach”, będąca
komentarzem do postępującej urbanizacji i znikaniem terenów zielonych w miastach oraz „Implozja”, która jest odpowiedzią artystyczną na emocje wywołane przez czas spędzony w pandemicznej izolacji. Prowadzi studio fotografii komercyjnej w Krakowie, w którym specjalizuje się w fotografii architektury, wnętrz oraz fotografii reklamowej.