Zapraszamy na kolejną wystawę w {Project Room} Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski - „Multiversum" Yolik Nal.
Atrakcyjne wizualnie obszary, wymiary i możliwości, jakie otwiera przed nami malarstwo i ceramika Yolik, są materializacją jej emocji, intuicji i zainteresowań. Charakterystyczna stylistyka, którą operuje, bazuje na wysokich umiejętnościach warsztatowych, zdolności obrazowania figuratywnego i realistycznego, modyfikowanego i nasycanego emocjonalnością artystki. Ten realistyczno-metafizyczny styl rozwijał się u niej naturalnie przez lata. Biegłość warsztatowa daje jej możliwości swobodnego wyrażania siebie. Lubi pracować na dużych formatach obrazów, ostatnimi laty „wychodząc z nich w przestrzeń” za pomocą form ceramicznych, które często są uzupełnieniem obrazu, ale mogą też funkcjonować samodzielnie. W ceramice o fantazyjnych formach eksponuje świadomie potencjał dekoracyjności i piękna.
Twórczość Yolik to artystyczny wyraz nurtujących ją od lat refleksji nad naturą rzeczywistości. Szczególnie zajmują ją mające swoje miejsce w fizyce kwantowej intuicje dotyczące istnienia multiwersum i autosymulacji rzeczywistości, potencjału istnienia różnych jej wymiarów – różnych wersji naszego tu i teraz oraz odmiennych perspektyw jej odbioru przez człowieka, zwierzę czy byt niematerialny. Ta wieloopcyjność znajduje swoje odniesienie w konstrukcji wystawy, która w różnych przestrzeniach odnosi się do odmiennej percepcji świata.W centralnym jej punkcie znajduje się drzewo – symbol uniwersalny, ale i indywidualny, wspólny dla wielu kultur, a czasami tak odmienny w znaczeniu.
Wobec subtelnego, a przy tym wyrazistego świata malarstwa i ceramiki,do którego zaprasza nas artystka, nie można przejść obojętnie.
Wysoka kultura malarska, zaczepnie kobiece i piękne ceramiki dawać mogą odbiorcy zarówno estetyczną satysfakcję, jak i stymulować do pogłębionej refleksji nad otaczającym nas światem (światami),którego jesteśmy częścią i który sami współtworzymy.
Yolik Nal (ur. 1987 w Tarnowie) — artystka zajmująca się ceramiką i malarstwem; mieszka i pracuje w Tarnowie. W 2014 roku ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując dyplom w pracowni miedziorytu prof. Krzysztofa Tomalskiego. Zajmuje się głównie malarstwem olejnym wielkoformatowym i ceramiką artystyczną, ale też nieustannie eksperymentuje z materiałami i technikami, poszukując nowych sposobów wyrazu artystycznego.
Kuratorka wystawa i cyklu - Krystyna Różańska-Gorgolewska