Monika Czarska. Vis-a-vis


18.11.2023 - 20.01.2024

Fundamentem cyklu malarskiego, który prezentowany jest na wystawie w Galerii Wschodniej jest osiem obrazów o nietypowych, obłych kształtach. Każdy z nich ma swój precyzyjnie dobrany tytuł. To emocje i czynności towarzyszące kluczowemu momentowi oceniania swoich sił wobec obranego celu. Obrazy - “Feel” (czuję), “Try” (staram się), “See” (widzę), “Surrender” (poddaję się), “Expect” (oczekuję), “Fight” (walczę), “Miss” (tęsknię) oraz “Admire” (podziwiam) namalowane zostały na oryginalnych w formie, owalnych deskach. Nazwane przez artystkę “przedobrazami”, są wyobrażeniami stojącymi nam przed oczami, kiedy od podjęcia lub zaniechania decyzji dzieli nas ta jedna, czasem trudna do przekroczenia bariera. 
“Przedobrazy” Moniki Czarskiej wskazują obszary i terytoria zaanektowane przez konkretne odczucia. Są one zróżnicowane poprzez użycie określonego motywu lub koloru. Gdzieniegdzie pojawiają się napisy takie jak: fog, blured, almost, infinity, leave it, wait, delight, wonder. Te angielskie słowa subtelnie wpisują się w układ obłości. Są tam, ale niejednokrotnie ukrywają się np w momencie kiedy ich położenie pokrywa się z liniami na obrazach. Nie zabiegają o uwagę widza. Słowa te to fragmenty rozmów, piosenek, wierszy, książek, czasem nawet urywki zdań zasłyszanych przypadkowo. Z pozoru nieznaczące, silnie zakorzeniają się w świadomości i dźwięczą w głowie w kluczowych momentach.
Na wystawie ośmiu “Przedobrazom” towarzyszą także trzy prace, nazwane “Momentami”. Utrzymane w podobnej jak poprzednie, zgaszonej kolorystyce, powtarzają zminiaturyzowane kształty ośmiu znanych nam już obrazów i dosłownie sytuują je na różnych poziomach świadomości, które symbolizuje biała, promieniująca linia pośrodku. Kolejny obraz zatytułowany “Marsz” to z kolei wizualizacja dezorientacji. Asumptem do namalowania dwóch największych obrazów prezentowanych w przestrzeni wystawy, była chęć odpowiedzi na pytanie o to jak działa mózg. Dociekliwość Moniki Czarskiej pociągnęła za sobą decyzję o wykonaniu na sobie badania QEEG, nazywanego także mapowaniem mózgu. To badanie pozwalające na bieżąco prześledzić reakcje mózgu na wskazane mu zadania. Jego wynik pozwolił artystce zweryfikować pewne założenia. Mniejsze obrazy, na wystawie zgrupowane w chmurę, także ściśle korespondują z trzonem malarskim pokazu, to cisi, ale ważni towarzysze procesu tworzenia. Dzięki starannie opracowanym kompozycjom czy użytym technikom jak np ołówek, powtarzają i jednocześnie wspierają warstwę malarską pozostałych obrazów.  
Obrazy prezentowane na wystawie “Vis a vis” wchodzą w dialog z bardzo intymnym obszarem naszej emocjonalności. Próbują dotknąć czegoś, co czasem nawet trudno sprecyzować, tę nieuchwytną i rzadko uświadamianą myśl, która pcha nas do przodu, lub przeciwnie, blokuje. Artystka poprzez swoje obrazy nie ocenia, nie wypomina tchórzostwa i nie chwali odwagi, jedynie zadaje pytania o to co czujemy w obliczu tego wyzwania. To cykl powstały z ciekawości momentu - czy tym razem zrobię to czy się zatrzymam?
Magda Milewska

Galeria Wschodnia

ul. Wschodnia 29/3

Łódź

18.11.2023 - 20.01.2024

wernisaż

18.11.2023

18:00